Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 10:52

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2011, 09:27 
Neconectat
Member

Membru din: 15 Mar 2011, 21:28
Mesaje: 21
Localitate: București
Pentru ca a trecut deja ceva vreme si nimeni din cei care au participat nu a postat nimic, incerc eu sa scriu citeva rinduri si sa pun si citeva poze.

Abia ce am finalizat lada pentru modele si am si trecut-o prin chinurile intemperiilor care nu au avut pic de mila de ea (ploi si vint la greu aproape pe intreaga deplasare catre Deva). Dar, ca un mare meserias ce sint, lada a rezistat fara nici un fel de emotii si in ciuda tuturor glumelor facute la adresa ei.

Am ajuns la Deva pe 30 unde am fost primiti (Ionut Sava cu soţia, Ionut Lom si eu) "calduros" de o persoana de poveste. Dupa citeva peripetii si dupa ce am terminat de vizionat aproape toate camerele pensiunii unde trebuia sa ne cazam, iesim imediat pe cimp la antrenamente. Vremea relativ frumoasa, concurentii fiind deja acolo in acelasi scop. Au loc salutarile de rigoare cu prietenii demult nevazuti. Unii ma recunosc, altii nu, ca asa ie-n viata.

A doua zi, urmeaza etapa a 3-a din Cupa Romaniei la F1A. De dimineata, o vreme impecabila, aproape fara vint (sa-ti pice planorul in cap, cum zic cei cu state grele in zborul liber). Ionut Sava nu concureaza, lăsînd in mod elegant locul soţiei. Se scot modelele, se centreaza. Eu nu ma grabesc, am foarte putine emotii din pricina perioadei destul de mari de absenta din competitii.

Este anuntat orarul zilei precum si durata primului start: 4 minute. Enorm, zic eu in gindul meu. Se fac pregatirile si primii concurenti lanseaza. Aproape toti prind o termica frumoasa si Ionela scoate maxim in primul start. Si eu scot maxim.... fara 33 secunde. Durata urmatoarelor starturi se anunta la 3 minute, iar mai apoi la 2 minute si 30 secunde.

Pe masura ce starturile se desfasoara, forta vintului creste simtitor. Este anuntata reducerea numarului de starturi de la 7 la 5 ca urmare a vintului din ce in ce mai amenintator. Eu trag 4 starturi din 5. Al cincilea start nu-l mai trag. Vintul era mult prea tare iar eu imi propusesem sa mai concurez si alta data cu acel model. Dupa ce se incheie concursul realizez ca daca as fi tras ultimul start si as fi scos macar 2 minute eram pe locul al 2-lea. Dar asta este doar la nivel de presupozitie.

In ziua asta, ionut face ce face si din pricina vintului puternic si in rafale, isi avariaza planorul in zborul cu numarul 5.

A doua zi, urmeaza etapa a 4-a, iar vintul este la fel de tare (poate mai slab un pic) ca ziua anterioara. Ionut Lom este mai hotarit ca oricind sa laseze. Isi pregateste modelul "B" si apoi incep lansarile. Are lansari foarte frumoase si incepe sa invete sa inalte planorul pe vreme cu vint.

A treia zi, propulsoare dar despre astea o sa povesteasca Ionut Sava, daca va dori.

Pozele sint disponibile aici.

_________________
messerie... zbor frumos... in vrie :O


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron