Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 18 Apr 2024, 02:17

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sirna 04.10.2009
MesajScris: 07 Oct 2009, 13:58 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
Vremea nu s-a aratat atat de frumoasa.....insa in ciuda vantului si frigului...vechiul motoplanoras si-a facut treaba ca de obicei..


Fişiere ataşate:
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 45.65 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 87.01 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 72.62 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]


Ultima oară modificat de Anghel Victoras pe 07 Oct 2009, 14:00, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009, 14:02 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
Am facut 3 zboruri frumoase...a cate 10 minute fiecare, dupa care frigul si ora destul de tarzie ne-au obligat sa strangem tabara


Fişiere ataşate:
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 41.66 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 50.87 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 54 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]


Ultima oară modificat de Anghel Victoras pe 07 Oct 2009, 14:02, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009, 14:07 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
Din pacate la ultima aruncate din mana....nu am bagat de seama ca butonul de la receptor s-a inchis....si a urcat vertical pana a ajuns in limita de viteza (am tot incercat sa trag sa imping da fara rezultat), de unde a facut un mic pendul.....terminand in pamant cu planul stang.
Avariile nu sunt atat de mari....doar capatul de plan este rupt...se lipeste usor, si un pic din fuselaj este crapat, dar cand am vazut in ce pozitie e si cum a cazut ca un bolovam la 2m de mine...mi-a frant inima....pentru ca planorul e primit de la domnul Serban si tin sa il am intreg pana la batranete!!!
Asa arata dupa mica acrobatie :)


Fişiere ataşate:
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 65.95 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]
showimage.php.jpg
showimage.php.jpg [ 71.07 KiB | Vizualizat de 3348 ori ]


Ultima oară modificat de Anghel Victoras pe 07 Oct 2009, 14:11, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009, 19:31 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Cand ne intalnim, va alerg! Intai cu trainerul, acum cu planorul... Voi nu aveti lista aia cu "check,check,..." inainte de zbor?! E simplu.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009, 07:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Anghel Victoras scrie:
...planorul e primit de la domnul Serban si tin sa il am intreg pana la batranete!!!

Zboara-l acum, nu la batranete, ca aia e sau nu e!!! (ce-i in mana, nu-i minciuna, vorba lui Labis!!!)

pavcostel scrie:
Cand ne intalnim, va alerg!

Ce face ma?!...dupa doi metri de zgaltait sunci, o sa zvarli si bojocii gudronati si papucii din picioare! Si sa vezi pe urma cine pe cine alearga, ca astia tineri sunt in putere si derutati sexual!!!
Poate ar fi bine sa te tii de cuvant cu butoanele alea bulgaresti promise de fo 3-4 ani!!! Pana atunci, parerea mea e ca o concluzie tot se impune si anume, hai sa renuntam la butonasele de plastic; sunt frumoase, par practice dar pot fi veriga slaba a lantului!!! Si ca sa nu para doar demagogie, o sa incerc curand sa fac un swich cu calareti de PC si ceva teste...e mic, si daca se face dublu, e redundant.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009, 08:14 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
1. Nu sunt gras!! Obelix e suplu, si nici eu nu arat grosier pe langa el...
2. Ce am promis o sa fie facut, cand va fi timp! Cel putin versiunea pentru planoare sau modele cu consum mic.
3. Variante se pot realiza " fara numar". Multe vor lucra bine.
Ce am incercat eu sa mentionez in postul initial: - trebuie respectata o rutina minima inainte de orice zbor, nu de orice IESIRE la zbor! Intre altele, verificarea conexiunilor de baza. Daca se poate si o verificare ochiometrica a subansamblelor electronice, daca mai sunt la locul lor. Stii faza cu "9 loopinguri"! Bateria in special se poate deplasa in zbor, pe viraj, etc, avand masa cea mai mare are si inertia cea mai mare. Asta poate duce la intinderea firelor, smulgerea conectorilor si alte lucruri neplacute. Deci, 1 minut de atentie inainte de zbor poate duce la evitarea situatiilor mentionate mai sus! Multe modele au valoare sentimentala mai mare decat cea financiara! Si conteaza sa TE Bucuri de zbor!

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron