Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 29 Mar 2024, 09:45

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 11 Mai 2014, 22:12 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2013, 15:02
Mesaje: 122
Ei bine iată că am mai făcut o etapă de cupă la Braşov....
Una peste alta n-a fost rău de loc, deşi vremea n-a prea ţinut cu noi.
Ce m-a impresionat cel mai mult a fost numărul mare de participanţi...
21 de captivişti... nici în cele mai optimiste nedopiste vise n-aş fi crezut că se poate întâmpla....
Şi totuşi datorită vouă s-a întâmplat....
Nu pot decât să mă bucur că ne-aţi onorat cu prezenţa, şi să sper că la anul vom fi la fel de mulţi.
Şi să vedem şi două poze .


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Mare bucurie mare... Poza de grup
DSCF1456.JPG
DSCF1456.JPG [ 226.42 KiB | Vizualizat de 8421 ori ]
Comentariu fişier: LA MULŢI ANI CRAG !!!
DSCF1496.JPG
DSCF1496.JPG [ 170.76 KiB | Vizualizat de 8421 ori ]

_________________
vasipop optimistul fără dop
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 08:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
...febra musculara, si in maini, si in picioare. Asta e primul gand acum, la intoarcere. Si totusi le percep ca pe o binefacere, ceva de care aveam nevoie, activitate, miscare.
Am nimerit in timpul unui cantonament de planoristi; o gramada de pasari maiastre care mai de care mai frumoase. Faptul ca programul nostru s-a suprapus cu al lor, dovedeste clar buna intentie si implicarea organizatorului: pur si simplu s-a putut!! MULTUMIM!
Tortul de mai sus, postat de Vasi, este pentru celebrarea varstei de 80 de ani a domnului Craioveanu Georges, acolo, pe camp. Dealtfel, a si obtinut locul doi in clasamentul general.
Atasez si eu o poza-doua, alaturi de clasament:


Fişiere ataşate:
grup statuar.jpg
grup statuar.jpg [ 137.12 KiB | Vizualizat de 8391 ori ]
nasos (Large).JPG
nasos (Large).JPG [ 168.24 KiB | Vizualizat de 8415 ori ]
F2B.JPG
F2B.JPG [ 54.53 KiB | Vizualizat de 8415 ori ]
F2D.JPG
F2D.JPG [ 30.73 KiB | Vizualizat de 8415 ori ]
CAM00318( (Large).JPG
CAM00318( (Large).JPG [ 96.03 KiB | Vizualizat de 8415 ori ]
CAM00316 (Large).jpg
CAM00316 (Large).jpg [ 158.42 KiB | Vizualizat de 8415 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 15:47 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2013, 15:02
Mesaje: 122
Acum că a trecut o zi de la Cupă să mai postez şi eu fo două poze... :)


Fişiere ataşate:
DSCF1447.JPG
DSCF1447.JPG [ 484.37 KiB | Vizualizat de 8348 ori ]
DSCF1446.JPG
DSCF1446.JPG [ 465.87 KiB | Vizualizat de 8348 ori ]
DSCF1445.JPG
DSCF1445.JPG [ 474.01 KiB | Vizualizat de 8348 ori ]
DSCF1444.JPG
DSCF1444.JPG [ 476.53 KiB | Vizualizat de 8348 ori ]

_________________
vasipop optimistul fără dop
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 15:51 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2013, 15:02
Mesaje: 122
Şi având în vedere că mai multe poze nu am o să vă rog pe voi cei care a+ţi reuşit să faceţi poze mai multe şi mai frumoase să le postaţi... fără jenă. :)
Iar dacă va plăcut pe la noi ne bucurăm,... şi chiar dacă nu va plăcut m-aş bucura să ne criticaţi, nu de alta dar nu ai cum să le şti pe toate. :)

Cu drag: PVP

_________________
vasipop optimistul fără dop


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 17:20 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
vasipop scrie:
Şi având în vedere că mai multe poze nu am o să vă rog pe voi cei care a+ţi reuşit să faceţi poze mai multe şi mai frumoase să le postaţi... fără jenă. :)
Iar dacă va plăcut pe la noi ne bucurăm,... şi chiar dacă nu va plăcut m-aş bucura să ne criticaţi, nu de alta dar nu ai cum să le şti pe toate. :)

Cu drag: PVP


Da...eu am avut o mare problema....ca ceilalti zburatori erau la concurs si eu nu...si salivam la planoarele lor :D in rest...toate bune si frumoase, si pe viitor poate faceti si ceva medalii, daca aveti nevoie de ajutor, in masura in care pot, va voi ajuta cu cea mai mare placere, doar sa imi spuneti daca nu puteti face.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 18:10 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2013, 15:02
Mesaje: 122
Întradevăr Victoraş e o idee bună, şi în mod sigur o voi pune în aplicare de anul viitor la Cupă.
Costurile sunt mult mai mici decât cele cu cupe pentru locurile I II şi III.

_________________
vasipop optimistul fără dop


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 12 Mai 2014, 20:20 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
Asa este, o medalie costa aproximativ 5 lei. Daca aveti vreo idee de personalidat medalionul din interiorul medaliei, pot grava la CNC, desi cred ca pentru 1-2 lei in plus se pot grava la firme specializate. Dar propunerea mea ramane valabila, daca va pot ajuta cu ceva...nu ezitati sa ma contactati :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 13 Mai 2014, 14:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
more picciurezuri!


Fişiere ataşate:
IMG_0990 (Large).JPG
IMG_0990 (Large).JPG [ 58.87 KiB | Vizualizat de 8315 ori ]
Comentariu fişier: Liviu Varciu sau Liviu Vasilica?!
IMG_0984 (Large).JPG
IMG_0984 (Large).JPG [ 70.27 KiB | Vizualizat de 8315 ori ]
IMG_0982 (Large).jpg
IMG_0982 (Large).jpg [ 61.28 KiB | Vizualizat de 8315 ori ]
IMG_0997 (Large).JPG
IMG_0997 (Large).JPG [ 140 KiB | Vizualizat de 8315 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 14 Mai 2014, 11:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
...


Fişiere ataşate:
IMG_1012 (Large).jpg
IMG_1012 (Large).jpg [ 141.86 KiB | Vizualizat de 8306 ori ]
IMG_1009 (Large).JPG
IMG_1009 (Large).JPG [ 107.89 KiB | Vizualizat de 8306 ori ]
IMG_1013 (Large).jpg
IMG_1013 (Large).jpg [ 82.1 KiB | Vizualizat de 8306 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 14 Mai 2014, 17:18 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Mai baieti tare as fi vrut sa fiu alturi de voi acolo. Pacat ca sint departe de voi. Ziceti ca vremea nu a cooperat cu voi? A batut viju tare, a fost frig sau amindoua?
Cind vad modelul lui craioveanu imi aduce aminte de timpurile cind aveam 16 ani si de Turnu de parasutism in Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 15 Mai 2014, 07:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
F2B scrie:
Mai baieti tare as fi vrut sa fiu alturi de voi acolo. Pacat ca sint departe de voi. Ziceti ca vremea nu a cooperat cu voi? A batut viju tare, a fost frig sau amindoua?

Traian, nu ne plangem: daca prima jumatate a fost vantoasa si ploioasa, partea a doua a zilei a fost fara soare si fara vant...adica perfecta. Pista a fost tunsa "mocheta", fara absolut nici un cusur, organizare de milioane. Cu toate astea, nu a existat echipa care sa nu aibe un crash macar. Lumea era asa de entuziasta, incat mai toti ne-am avantat sa ne depasim posibilitatile certe-concrete de "pilot safe". Toti au trecut de optul orizontal (au fost chiar si juniori care au depasit faza de opt), cu exceptia mea: eu i-am rupt gatul la prima iesire din ranversare, in prima mansa...asa ca am ramas flacau spectator pentru restul zborurilor...se mai intampla.
Important este si faptul ca totul a decurs asa de firesc si natural, nu au existat nici un fel de frictiuni, contestatii, maraituri sau alte probele mioritice, ca sa le zic asa...destul de rar in ultima vreme!!
Modelul domnului Craioveanu este o gaselnita de moment; are si un acrobat serios, profi, dar cu asta mic e mai usor de deplasat pe la cupe.
Cu toata distanta dintre noi, nu se stie, poate vre-odata o sa avem posibilitatea sa zburam impreuna aici. :)

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 15 Mai 2014, 07:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Anghel Victoras scrie:
...eu am avut o mare problema....ca ceilalti zburatori erau la concurs si eu nu...si salivam la planoarele lor :D

Victoras, ia partea buna a lucrurilor: mai poti saliva si weekendu asta inca odata...poate o sa ai voie sa le mangai pe crestet de data asta, da sa ai grija ca se aricesc la tine daca nu le place! :twisted:

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 15 Mai 2014, 15:21 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
In 96 am fost la nationale in Muncie Indiana. Pentru prima data au oferit sa faca clasa de intermediari competitie la nationale. Aici avem 4 clase incepatori intermediari avansati si experti. Incepatorii fac ranversare simpla luping normal luping inversat patrat opt orizontal opt peste cap si aterizare. Restul fac tot programul.
M-am antrenat Simbata si Duminica si an ars 5 litri de combustibil zbor dupa zbor fara pauza. In ziua de competitie am facut un ultim zbor si gici ce? Am facut tot programul dar nu eram fericit cu triunghiul si m-am bagat sa fac citeva si poc am inpins un pic mai mult si buf l-am pus pe burta. Trenul de aterizare s-a smuls afara si a luat ampenajul orizontal cu el ce sa zic am creazut ca s-a terminat pentru mine.
Norocul meu a fost ca acolo era Windy Urtnowski acolo. In doua minute am fost inconjurat de vre-o zece flacai. Windi dirija tu fa asta cine are o bucata de balsa tu amesteca epoxi sa fi vazut parca era o clampa mobila. Unii amestecau epoxi altii tineau piesele sa nu se miste pentru ca se lipeau. In 10 minute avionul era reparat si gata de zbor. Nu arata ca inainte era greu de coada si zbura complect diferit dar a zburat si stii ce am cistigat competitia.
M-a rugam sa nu se rupa in bucati. Primele zboruri erau de calificare. Eram impartiti in patru grupe si am avut noroc de o grupa usoara daoua zboruri scorul mare conateaza si primii doi din fiecare grupa se duc la finale.
Tin si acuma aminte zburam un Intrepid XL cu un OS46VF cu rezonator de carbon. Mergea motorul ala de rupea paarca avea 10cc.
Dupa ce am cistigat competitia la intermediari, mi-au dat un sut in cur, si m-au bagat automat la Avansati, ni-au platit intrarea la Avansati si am continuat inca o saptamina de zburat in clasa de Avnsati. Cred ca an terminat pe locul 10 din vre-o 40 de participanti dar considerind ca printre ei sint cai care zboara Expert la nivel local am zis ca am facut bine.
Doi ani mai tirziu dupa ce am cistigat toate competiile de Avansati la nivel local m-am mutat la Experti. Ce timp am avut atunci si acum imi aduc aminte cu placere. 18 ani mai tirziu inca sint prieten cu ei si cu Windy inca sint in contact cu el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 19 Mai 2014, 08:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Dupa lupte seculare...au venit minerii! In bratele mele, cea mai letala combinatie: ce poate sa fie mai veninos decat un Super Tigre si un Tigru Turbat? Raspuns: Un Super Tigru Turbat!
Observati pe casti suportii pentru Go-Pro! Luptele au fost filmate pentru contestatii!!!


Fişiere ataşate:
IMG_20140510_193804.jpg
IMG_20140510_193804.jpg [ 166.41 KiB | Vizualizat de 8263 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ROMÂNIEI F2B-F2D etapa I-a 09-11. MAI 2014 Sânpetr
MesajScris: 19 Mai 2014, 16:57 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2013, 15:02
Mesaje: 122
F2B scrie:
In 96 am fost la nationale in Muncie Indiana. Pentru prima data au oferit sa faca clasa de intermediari competitie la nationale. Aici avem 4 clase incepatori intermediari avansati si experti. Incepatorii fac ranversare simpla luping normal luping inversat patrat opt orizontal opt peste cap si aterizare. Restul fac tot programul.
M-am antrenat Simbata si Duminica si an ars 5 litri de combustibil zbor dupa zbor fara pauza. In ziua de competitie am facut un ultim zbor si gici ce? Am facut tot programul dar nu eram fericit cu triunghiul si m-am bagat sa fac citeva si poc am inpins un pic mai mult si buf l-am pus pe burta. Trenul de aterizare s-a smuls afara si a luat ampenajul orizontal cu el ce sa zic am creazut ca s-a terminat pentru mine.
Norocul meu a fost ca acolo era Windy Urtnowski acolo. In doua minute am fost inconjurat de vre-o zece flacai. Windi dirija tu fa asta cine are o bucata de balsa tu amesteca epoxi sa fi vazut parca era o clampa mobila. Unii amestecau epoxi altii tineau piesele sa nu se miste pentru ca se lipeau. In 10 minute avionul era reparat si gata de zbor. Nu arata ca inainte era greu de coada si zbura complect diferit dar a zburat si stii ce am cistigat competitia.
M-a rugam sa nu se rupa in bucati. Primele zboruri erau de calificare. Eram impartiti in patru grupe si am avut noroc de o grupa usoara daoua zboruri scorul mare conateaza si primii doi din fiecare grupa se duc la finale.
Tin si acuma aminte zburam un Intrepid XL cu un OS46VF cu rezonator de carbon. Mergea motorul ala de rupea paarca avea 10cc.
Dupa ce am cistigat competitia la intermediari, mi-au dat un sut in cur, si m-au bagat automat la Avansati, ni-au platit intrarea la Avansati si am continuat inca o saptamina de zburat in clasa de Avnsati. Cred ca an terminat pe locul 10 din vre-o 40 de participanti dar considerind ca printre ei sint cai care zboara Expert la nivel local am zis ca am facut bine.
Doi ani mai tirziu dupa ce am cistigat toate competiile de Avansati la nivel local m-am mutat la Experti. Ce timp am avut atunci si acum imi aduc aminte cu placere. 18 ani mai tirziu inca sint prieten cu ei si cu Windy inca sint in contact cu el.


O poveste frumoasă... şi cu tâlc....

_________________
vasipop optimistul fără dop


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron