Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 13:57

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Automosor pe baza de bicicleta
MesajScris: 22 Dec 2010, 07:38 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Am gasit din intimplare desenele si povestea(din pacate numai in germana) a bicicletomosorului pentru planoare foarte usoare.Am telefonat ieri seara cu inventatorul care mi-a povestit ca primul prototyp l-a construit acum 40 de ani.Versiunea actuala 2010 are schimbator de viteza in butucul rotii.
Seful nostru va pune skizele la sectiune de downloaduri(sper)
Daca cineva vrea sa construiasca un bicicletomosor si are probleme cu traducerea sa se anunte la mine.In masura timpului disponibil am sa-i traduc ce il intereseaza.

Radu


Fişiere ataşate:
showimage.jpg [32.6 KiB]
Încă nu a fost descărcat
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Dec 2010, 12:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
radudg800 scrie:
va pune skizele la sectiune de downloaduri

Gata, le-am urcat AICI!
Superscula, multumim, multi probabil o sa gaseasca ideea atractiva. Deja imi este mila de bicicleta lui Alin! :twisted:
Si daca nu ma-nsel, si Fane are o bicicleta in atelierul de la facultate, iar el este plecat la Braila...votam pentru o surpriza la intoarcerea lui? :oops:
Avantajul la scula asta e ca poate fi folosita si pentru conditia fizica pe timp de iarna, iar daca ii cuplam si un generator electric...

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Dec 2010, 12:39 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
:twisted: Eu v-am salutat......trag o fuga pan la atelier.....tre' sa invete Fane si mersu pe jos pana la camin :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Dec 2010, 13:30 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
eu gasesc fascinant ce idei au unii.Intradevar asa o scula este adevarat spot-modelism.Nu cum sta nenea ala din poza in scaunul de camping si pilotaeza
In germania au fost in anii 70-80 concursuri de pilotat dintr-o localitae spre alta.Adica concurentii au fost impartiti in echipe compuse din sofer si pilot.Egal daca a fost bicicleta, motoreta cu ataj, cabriolet sau car cu boi unul a minat si celalalt a pilotat.Cine a ajuns mai repede in localitatea cealalta si a aterizat in zona delimitata a cistigat.O solutie destul de des practicata a fost pilotajul din masina und pilotul era iesit din masina prin Schiebedach(nu stiu cum ii spune pe romaneste, dar e geamul din tavanul masinii....?)
Cind am sa am timp va pun ceva poze.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Dec 2010, 21:56 
Neconectat
New member

Membru din: 16 Dec 2010, 11:23
Mesaje: 4
Am si eu niste planuri de mosor pe bicicleta dintr-o revista de modelism germana din anii trecuti,la care nu trebuie asa de mult modificat ca si la cel prezentat anterior.L-as scana si expune dar nu stiu cum e cu copi raitul sanu am probleme.Eventual direct in sectiune de download fara alte poze.Sa vedem dupa anul nou.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Dec 2010, 07:39 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Salut ,

mai bine in sectiunea de download, face sefu nostru dupa sarbatori.

radu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: