Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 26 Apr 2024, 22:14

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Panou alimentare pentru bujie incandescenta, de la 12V
MesajScris: 02 Ian 2009, 21:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Cu ani de zile in urma am construit cateva astfel de convertoare si cred ca ar fi poate si altcineva interesat sa se bucure de aceasta experienta.
Montajul in sine nu face decat sa se alimenteze la un capat cu 12V de la bornele unei baterii auto iar la celalalt capat sa scoata alimentare reglabila pentru bujie. ATENTIE, nu este o sursa stabilizata si nu se recomanda folosirea ei in alte aplicatii decat de catre cunoscatori!!!
Nu este un montaj pretentios, doar o sursa chopata, iar ca piese sunt necesare urmatoarele:

Condensatori:
3x100nF
1x100uF
1x3.3uF

Diode:
3x1N4148
1xMBR1635
Un led.

Tranzistor:
1xIRFZ44

CI:
NE555

Rezistori:
220k
4k7
1k
100Ohm
750Ohm

Potentiometru 10kOhm

Ar fi bine daca ar exista si alte pareri privitor la imbunatati sau pentru a usura constructia acestui convertor, deci asteptam pareri si sugestii sau chiar alte idei complet diferite!
Schema, cablajul si dispunerea pieselor pe cablaj:


Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 64.29 KiB | Vizualizat de 8340 ori ]
2.jpg
2.jpg [ 43.15 KiB | Vizualizat de 8340 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 30.78 KiB | Vizualizat de 8340 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009, 21:52 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Pentru un montajel mai simplut se poate realiza schema de mai sus cu un potentiometru legat la un microcontroller iar microcontrollerul comanda un IRFZ44.

Programelul de pe microcontroller este unu simplu: se citeste tensiunea data de potentiometru iar apoi se ajusteaza un factor de umplere in functie d valoarea citita de pe potentiometru.
Probabil ca in schema mai intra si un LM7805 care scoate cei 5V pentru alimentarea microcontrollerului.


Montajelul ala mai destept o sa fie cel care da putere constanta pe bujie :D sper sa imi fac un pic de timp liber sa il realizez :D

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Ultima oară modificat de Screamer pe 02 Ian 2009, 21:52, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009, 22:05 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Sefu', asculta la un mos mai patit... Schema cu controller nu poate fi MAI SIMPLA!!! Mai precisa, poate! In schimb pierzi tot avantajul acestui montaj: lipsa consumului din baterie cu bujia deconectata. Putere constanta pe bujie ce inseamna dupa tine? Daca amperajul variaza dupa cat de uda e bujia, ramane sa vedem ce faci! Ai nevoie de o sursa DE TENSIUNE CONSTANTA, pana in 5A, eventual reglabila 1,2-1,7V. Pentru asta e suficient un TL49x Sau un LM2576. Si ai scapat.

In practica, schemei lui Radu i s-au adus urmatoarele modificari: - decuplarea in cc a grilei tranzistorului final. Asta suna maret, dar e doar un condensator in serie cu R7, de 100nF. Are rolul de a nu arde bujii cand se opreste oscilatia lui 555. S-a folosit varianta CMOS a lui 555, (xx555C), pentru pragul redus la care "moare", spre deosebire de varianta clasica ,bipolara. Partea de meter este ineficienta in grila, s-a montat un sunt serie cu bara de plus si acolo mAmpermetrul pus de fapt ca voltmetru pe sunt. Mai trebuie un botez marinaresc si eventual o chestie din aia de la mama Omideea ca sa mearga bine.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009, 22:23 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Deocamdata nu sunt chiar in tema cu ce se poate face, pentru ca nu am studiat cazul. Eu ma gandeam sa vad cu ajutorul unui microcontroller ce "pica" pe bujie si in functie de asta sa comand o "sursa" care poate fi si una chopata (inca nu stiu pentru ca nu am studiat cazul)

iar cu consumul de la microcontrolerul din schema de mai sus, e vorba de cativa mA.....am un microcontroller cu care ma joc eu si are consum intre 20uA si 1mA, deci cred ca poti sa lasi cateva zeci de ore conectat panoul fara sa iti pese ca se termina bateria.

Eu chiar sper ca acum dupa ce termin cu sesiunea asta sa ma apuc de montajelul ala (care sa tina aprinsa bujia) si sa ti-l aduc facut, sa vedem cat de usor iese montajul :D daca n-o iesi n-o iesi, eu nu contest metoda marinarului ca deh....e verificata, da' tre sa incercam sa mai facem si ceva pasi inainte :D

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Ultima oară modificat de Screamer pe 02 Ian 2009, 22:25, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009, 22:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Screamer scrie:
nu contest metoda marinarului..., da' tre sa incercam sa mai facem si ceva pasi inainte :D

CORECT!!! :D
Aici o poza cu panoul facut de mine (nu va lasati pacaliti de inscrisurile rusesti, am folosit un panou din aviatia rusa pe care l-am adaptat ca fatza la montaj)


Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 198.12 KiB | Vizualizat de 8340 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009, 23:05 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Sefuuu!!!
Scuza-ma, dar aici pune paie pe foc altcineva.
Hai sa rationam. Putere constanta= Uconstant, I constant. Sau: U creste, I scade. Sau: U scade, I creste.
Cazul 1 e ideal. Asa ca sa uitam de el. 2 nu e practic. Cazul 3 este cel din realitate. Secretul este ca bujia trage o putere CONSTANTA. Neliniara cu incalzirea, dar per total constanta. Bujia normala= 1,5V x 1,8A. Ce se intampla cand bujia e uda? U ajunge pe la 1,3V, in schimb curentul urca pana la 4A! Deci efectul este bujie rece, desi puterea e cvasi constanta. Ce reiese? Ca ai nevoie de o sursa BUNA de tensiune stabilizata 1,4-1,7Volti pana pe la 4-5Amperi. Real, nu dupa datasheet. Si cu asta e gata.
Cu microcontroller acum... Ca sa faci un pwm nu e greu. Ca sa ai pwm variabil cand cuplezi starterul, nu cand dai la pala, e mai artistic un pic. Ca sa ai protectie brownout, ma rog. Ca sa masori rezistenta bujiei in funstie de temperatura si sa comanzi pwm e interesant. INSA COMPLET INUTIL in practica. O sursa buna face acelasi lucru. Daca vrei, poti sa o faci, bineinteles, e un exercitiu bun. Eu ajunsesem sa fac pana si comanda bujie cu controller on-board, cu variatii si setari in functie de pozitia mansei la RC. Si de fapt e inutila... Dar mi-am facut damblaua. Acum desi am doua surse pe lada de zbor folosesc altceva, de rasul curcilor! 3 celule subC de 2000mAh, legate in paralel. Cu un sunt montat si miliampermetru. Usor si practic.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2009, 08:50 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 31 Oct 2007, 04:46
Mesaje: 220
Localitate: Laval, Quebec
Am o sursa de acest gen. Este integrata in panou. Dar mi se pare mult mai usor de utilizat:
https://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wt ... LXJ800&P=0
Sincer nu am vazut nici o diferenta....cu toate ca pe hartie ar fi....

_________________
The Beaver Ballad
http://www.youtube.com/watch?v=3w_v0k57KhE
Facebook
https://www.facebook.com/pages/Aeromode ... 5014157616


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2009, 17:05 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Cher Monsieur, bien sur ca exista o diferenta! Daca cu chestia de la tower e ok cand motorul e montat normal, hai, cu indulgenta si depinde cand e cu capul in jos, nu e deloc bine cand motorul e culcat pe o parte sau la un unghi oarecare... De exemplu, la mine intra la limita SUB model, ca e motorul cu capul in jos. Deasemenea, trebuie sa ai doua griji in plus: - sa o incarci, si sa nu o pierzi. Se stiu ei vinovatii... Si cand e motor innecat sau nu esti sigur pe ceva, tot panelul te scoate. "Seringa" e buna ca o completare, nu strica. Dar e bine sa ai pe aproape un panel, eventual "marinaresc"... Oricum, cca 90% din cele comerciale sunt aproape la fel, conceptual.

Numai bine!

Costel


Ultima oară modificat de pavcostel pe 03 Ian 2009, 17:07, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2009, 18:05 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
pavcostel scrie:
Deasemenea, trebuie sa ai doua griji in plus: - sa o incarci, si sa nu o pierzi. Se stiu ei vinovatii...

Cred ca eu cand am pierdut-o pe a mea, am decolat cu ea pe motor...de fapt cu trompeta aia de model al lui PavCostel.
Cu PowerPanelul, mai greu sa decolez, da nu e imposibil....probabil trebuie putin mai mult avant!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2009, 18:18 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Off-topic

Sa crezi tu ca decola cu chestia aia... te-au vazut toti cand ai dat-o jos! Unde a ajuns dupa aia... De aia am pus 2 baterii in lada la mine. Cand bate vantul, ma tin de ea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2009, 23:54 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2008, 22:36
Mesaje: 253
am si eu un panou de alimentare la fel, l-am montat pe trusa de zbor si functioneaza foarte bine...


Fişiere ataşate:
img9285cu7.jpg
img9285cu7.jpg [ 42.53 KiB | Vizualizat de 8340 ori ]

_________________
daca nu merge inseamna ca zboara
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2009, 15:45 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Tot "marinaresc"? Modificat sau nu? E important si e usor de modificat. Sa-l folosesti cu placere si cu folos!

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2009, 19:29 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2008, 22:36
Mesaje: 253
tot marinaresc si foarte putin modificat , alimentarea pentru starter nu mai trece prin dioda ci direct si am mai montat 2 radiatoare micute (2.5/2.5cm) unul pe tranzistor si unul pe dioda de la alimentare

_________________
daca nu merge inseamna ca zboara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2009, 20:38 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
@Alin
Taie neaparat traseul intre rezistenta R7 si grila mos-fet. Intercaleaza acolo un condensator de 100nF. Asta e de baza.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009, 08:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Indicatorul folosit de mine este de la un multimetru analogic chinezesc de 8 lei. Acum, daca as reface montajul, cred ca un indicator mai mare ar fi mai avantajos (ceva cam cat palma).

Francis Thobois propune aici o sursa in comutatie, poate va place mai mult.
https://home.nordnet.fr/~fthobois/glow.htm
Alte scheme gasite in nesfarsitul internet:
https://user.tninet.se/~bkg405h/Pulse-co ... driver.htm
https://www.webx.dk/rc/glow/glow.htm

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron