Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 18 Apr 2024, 06:17

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009, 19:35 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
Pe 25 august are loc un concurs de aeromodele in Portugalia "Air cargo 2009" cred ca asa se numeste.In principiu ,trebuie sa construiesti un aeromodel care sa care o greutate ,ce consta in placute de plumb ,cat mai mare ,cu un motor dat . Facultatea de Aeronave are doua echipe din care face si 'eu ' parte care s -au pus pe treaba in atelierul de sub suflerie.
Asept parerile voastre despre cum ar trebuii sa fie aeromodelul si intrebari suplimentare despre concurs .

_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Ultima oară modificat de clflyer pe 07 Iul 2009, 19:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iun 2009, 18:04 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Pai bre Godzila de 3 Kila, fa bre avion!

Acuma:
Pune poze, fa kit review, ce hobbysmu arefismu' lu' peste prajit!
L-ai primit de Craciun, sau de Paste?
Cat de lata ti s-a facut gura in fata cutiei sigilate?
Ti se vedea si dantura?
Era totul impachetat minunat?
Zi cum l-ai gasit in cutie, infoliat fara cute?
Avea cumva multe surubele si piese ciudate?
Manual avea? Indicatii clare?
Cat de OK este totul?
Cum a mers asamblarea?
Mufler avea?
Puffere?
Toba?
Ti-au ramas piese cu care nu ai ce sa faci?
Pune poze sa vedem si hotaram!

Suntem cu inima in gat!
Arata-ne!

Sa ne pui rodaj la motor pe youtube si apoi mars la jurnal de zbor cu dezvirginarea de la maiden flight.

Heil!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iun 2009, 22:24 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
offtopic: @mvpricop: azi am trecut pe langa tine mai in fuga asa....pare rau ca nu m-am intors sa te salut cum trebuie...da' noi fugeam de ploaie....si-asa m-a prins ploaia d m-a flescait....pacat de rulmentii de la role

ontopic: fane...ce pot sa iti zic....aripi d'alea cu nervuri cat mai late....si cat mai planor :))

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Iun 2009, 16:55 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Acuma serios, Fane, prezinta tata projectu!

Da Screamere, eram cu niste strainezi, ii duceam la restaurante. Ne mai vedem in pivnita, sau, mai stii, poate la zbor.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2009, 09:51 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
Salutare forum, la fel ca si Fanica de la Braila (cel mai tare oras de pe mapamond :P) am facut parte din echipa Sonic Kids ce a participat la concursul air cargo chalange 09 din Covilha-Portugalia.
Concursul s-a tinut in perioada 27-30 august si s-a soldat cu ocuparea echipei mele a pozitiei 4.
Zborulul cu care am ramas in clasamentul final a fost cel validat la o incarcatura utila de 3490g.
Acuma am sa pun niste poze cu modelul din atelierul din tara. O sa pun dupa si unele de la concurs.


Fişiere ataşate:
photo.jpg
photo.jpg [ 97.14 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 84.71 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 84.15 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Ultima oară modificat de valentin_exe pe 09 Sep 2009, 09:54, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2009, 10:14 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
Pozele din timpul concursului.
Sa nu uit, vreau sa multumesc in numele echipei Sonic Kids, domnului inginer Radu Zaharia, pentru ajutorul acordat si suportul moral.


Fişiere ataşate:
photo.jpg
photo.jpg [ 94.8 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 92.87 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 95.83 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Ultima oară modificat de valentin_exe pe 09 Sep 2009, 10:18, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2009, 10:19 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
alte poze (ca nu merg decat cate trei uploadate)


Fişiere ataşate:
photo.jpg
photo.jpg [ 77.5 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 71.39 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]
photo.jpg
photo.jpg [ 74.51 KiB | Vizualizat de 7634 ori ]

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Ultima oară modificat de valentin_exe pe 09 Sep 2009, 10:20, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2009, 10:21 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
o sa urmeze in curand si filmulet cu zborul, numai sa le primesc si eu:)
Ceva detalii se pot gasi si pe situl organizatorilor la adresa:
https://www.acc09.com/

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Ultima oară modificat de valentin_exe pe 09 Sep 2009, 10:29, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2009, 20:35 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Pai bravo! Da te rog si cateva amanunte, cine a pilotat, cum au decurs mansele, cum s-a ramas la greutatea asta, ca a "rasuflat" ideea ca ar putea cara mai mult.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2009, 17:27 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
pilot a fost bogdan marculescu.
am facut 4 incercari
un test sa vedem daca centrajul era bun, un prim zbor cu o greutate de 1 Kg care nu a fost validat din cauza ca sa incalzit controlerul f tare si nu a mai aterizat cu aeromodelul in portiunea de pista determinata.
zborul nr 2 al concursului s-a desfasurat cu o incarcatura de 3490g dupa ce am facut ceva modificari la capac in zona controlerului, am facut 2 ajutaje pentru racire (si a mers). acest zbor cu 3,5 kg a fost validat iar controlerul nu a mai suferit incalziri iar motorul nu a mai fost oprit.
aterizarea a fost una mai nefericita, pilotul a venit cu avionul f aproape de pragul pistei si trebuia sa aterizeze in zona stabilita, in caz contrar nu se valida zborul, viteza era mare si a venit cam tare cu el , trenul s-a desprins din zona de prindere rotindu-se un pic inapoi si rupand si partea de jos a cadrului de centrare iar avionul a venit cu botul in asfalt pana cand s-a oprit. elicea s-a rupt iar trenul s-a slabit. in pauza de pranz am reparat repede ce s-a putut la tren si am schimbat elicea.
Aceste detalii le dau pentru ca din cauza trenului nu am mai reusit sa mai decolam la a treia tura de concurs. cadrul fiind rupt nu am mai avut cum sa mai stabilizam pozitia trenului iar in timpul decolarii din cauza vibratiilor s-a slabit si avionul nu mai prindea viteza din cauza topaielilor.
si cam asta a fost, nu am reusit sa ridicam si greutatea de 4,5Kg desi era f posibil.

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2009, 19:03 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Eh...
Dupa cum spui, Se putea si mai rau. Dar si mult mai bine. Data viitoare!

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2009, 21:57 
Neconectat
New member

Membru din: 08 Sep 2009, 13:18
Mesaje: 6
se puteam mai bine:d (zic eu:P) dar acuma suntem multumiti de acest loc, avand in vedere faptul ca nu prea am avut nici timp (proiecte de facultate, examene,licenta , unii au avut restante de dat :D) si un buget redus.
sper sa recidivam si sa facem o figura mult mai buna, acuma ca avem oarece experienta si se pare ca avem si timp.

cer senin

_________________
"Don't worry , be happy"
Se putea si mai rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Sep 2009, 18:37 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
ionut_csu galati scrie:
daca tot ai inceput sa scrii in primul post ca sunt doua echipe

Ionut, discutia a fost deschisa de Fanica, coechipierul tau, dupa cum vezi....si a fost la vedere, toata lumea poate posta detalii incepand cu geneza concursului, modelelor pana la finalizarea intalnirii din Portugalia.
O poza care trebuie aratata: doua echipe ce au reprezentat cu mandrie tricolorul romanesc!!! Nu e declaratie politica sforaitoare!

POZA

Citat:
ce sa spun, incepatori, amatori, ei nu au inteles ca astfel de concursuri au si alte scopuri ...

Stiu ca in ambele echipe au existat aeromodelisti legitimati, dar ambele modele sunt rodul exclusiv al amatorilor...aeromodelistii au contribuit in final cu pilotajul sau foarte putin din constructie...ceea ce dovedeste ca si in interiorul acelorasi echipe eu am vazut separatie. Chiar daca gresesc, tot nu are importanta. Important este ca totusi echipele s-au inchegat si au realizat doua modele demne de un concurs international (sincer, eu pierdusem orice speranta ca macar unul din modele poate fi terminat...."rivalitatea" dintre echipe a avut in situatia de fata o calitate si anume de a acutiza concurenta si a impinge ambele echipe sa isi depaseasca posibilitatile). In alta ordine de idei, pot sa modific afirmatia dinainte si sa spun ca ambele echipe sunt formate din amatori: nici un membru al echipei nu este aeromodelist profesionist, nici chiar cei legitimati si cu vechi stagii in concursuri.
FELICITARI AMBELOR ECHIPE!

Later edit: va rog pastrati un ton si o exprimare sportiva in discutie, sa nu dam altora ocazia sa ne arate cu degetul!!!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Sep 2009, 21:54 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 23 Sep 2008, 10:06
Mesaje: 396
Localitate: Bucuresti
Marinaru scrie:
ionut_csu galati scrie:
daca tot ai inceput sa scrii in primul post ca sunt doua echipe

1. Ionut, discutia a fost deschisa de Fanica, coechipierul tau, dupa cum vezi....si a fost la vedere, toata lumea poate posta detalii incepand cu geneza concursului, modelelor pana la finalizarea intalnirii din Portugalia.
2. O poza care trebuie aratata: doua echipe ce au reprezentat cu mandrie tricolorul romanesc!!! Nu e declaratie politica sforaitoare!

POZA

Citat:
ce sa spun, incepatori, amatori, ei nu au inteles ca astfel de concursuri au si alte scopuri ...

3. Stiu ca in ambele echipe au existat aeromodelisti legitimati, dar ambele modele sunt rodul exclusiv al amatorilor...aeromodelistii au contribuit in final cu pilotajul sau foarte putin din constructie...ceea ce dovedeste ca si in interiorul acelorasi echipe eu am vazut separatie. Chiar daca gresesc, tot nu are importanta. Important este ca totusi echipele s-au inchegat si au realizat doua modele demne de un concurs international (sincer, eu pierdusem orice speranta ca macar unul din modele poate fi terminat...."rivalitatea" dintre echipe a avut in situatia de fata o calitate si anume de a acutiza concurenta si a impinge ambele echipe sa isi depaseasca posibilitatile). In alta ordine de idei, pot sa modific afirmatia dinainte si sa spun ca ambele echipe sunt formate din amatori: nici un membru al echipei nu este aeromodelist profesionist, nici chiar cei legitimati si cu vechi stagii in concursuri.
4. FELICITARI AMBELOR ECHIPE!

5. Later edit: va rog pastrati un ton si o exprimare sportiva in discutie, sa nu dam altora ocazia sa ne arate cu degetul!!!

1. da ai dreptate e deschis de fane dar asta nu schimba cu nimica contextul si o sa modific si mai sus.
2. afirmatia ta ca trebuia sa fie aratata acea poza ,este una foarte adevarata, dar na...... s-a postat alta poza (deci se vede ceeea ce am zis mai sus).
3. multumesc in numele ambelor echipe : marinarului si celorlanti care au apreciat ceea ce am facut, multumim mult.
4. sigur, cand imi faci piesele pentru fuselajul de la motomodel? lol

_________________
oua umplute


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Sep 2009, 07:07 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
ionut_csu galati scrie:
...sigur, cand imi faci piesele pentru fuselajul de la motomodel? lol

Off topic: sambata asta, daca vii, le mai rezolvam...material sa gasim!
On topic: filmele alea nu le urca nimeni?! Dupa ce ca am facut rabat si v-am dat voie sa postati pe un forum imaculat... electristi ingrati!!! :twisted:

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron