Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 29 Mar 2024, 08:28

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Link catre descrieri istorice ale constructorilor de motoare
MesajScris: 23 Sep 2009, 07:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Am facut o centralizare, atat cat am putut gasi, despre producatorii consacrati de motoare de modelism (descrierea istorica a fiecarui producator, de unde a inceput, cum a decurs...).
Ordinea este pur aleatorie, asa cum le-am adunat de pe net. Nu am gasit nimic inca despre WEBRA.

OS MAX
SUPER TIGRE
ROSSI (actual AXE ROSSI)
MVVS 'Modelarske Vyzkumnev Vyvojove Stredisco' = Modelling Research and Development Centre
COX
FOX
NOVAROSSIplus un filmulet de prezentare FILM
VECO
McCOY
IRWIN
K&B
Paul Bugl
Roger Theobald (John Barr)

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Sep 2009, 21:44 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Daca are cineva interes as putes posta citeva lucruri despre Fa. si Motoarele HB Feinmechanik si Rekordurile din 1974 la zbor cu Helicopterul.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009, 06:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
radudg800 scrie:
Daca are cineva interes as putes posta citeva lucruri despre Fa. si Motoarele HB Feinmechanik si Rekordurile din 1974 la zbor cu Helicopterul.Radu

Ce este Fa?

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009, 17:55 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Fa. este prescurtare cuvintului Firma
Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009, 22:16 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Fa. HB Feinmechanik Metten

https://www.hb-fein.com/hbf/firmengeschichte.html

In 1974 au avut citeva recorduri cu Helicopterul Bell Twinn Jet/Graupner, pilot Heinz Pällmann, fostul meu coleg de servici timp de 7ani. De la el cunosc tota istoria firmei HB, a motoarelor produse si legätura cu Hans Graupner, pe care l-am cunoscut personal la Expo de la Nürnberg in 2006, bineinteles impreuna cu Heinz Pällmann cu care merg destul de des la zbor. Asa mica e lumea!
Oferta mea de a povesti cate ceva despre motoarele HB e deschisa.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Sep 2009, 06:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
radudg800 scrie:
Oferta mea de a povesti cate ceva despre motoarele HB e deschisa

Atunci, sa-ncepem! O:)

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2009, 18:15 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
HB sa vina! Am PDP de 10cc si as vrea sa stiu ccum a aparut, cum a luat sistemul Perry, etc. Asteptam!

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Sep 2009, 17:53 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Baieti, trebuie sa aveti putintica rabdare,

pot sa va destainuiesc, ca povestile HB le stiu de la fostul meu coleg de servici Heinz Pällmann, care a fost direct implicat in productia de Motoare si cel care e dezvoltat mecanica helicopterului BELL TWIN JET al firmei Graupner.
La inceputul anilor "70 Fa. Bernhard a produs mecanica helicopterului, motorul si dupa cite am inteles eu si masina de formula 1 care a avut-o Graupner multi ani in Program.Heinz Pällmann impreuna cu Dieter Ziegler au detinut(nu prea mult timp) citeva Rekorduri cu Helicopterul: Rekordul de altitudine a fost stabilit in 31.07.1974 in Vilshofen 1058m
Helicopterul Modell a fost pilotat dintrunul Mare(Enstrom F21), al doilea Rekord este o pregatire a canalului minecii, de distanza si anume de 55KM intr-un timp de 1Ora 17minute si al treilea traversarea canalului Minecii din Anglia spre Franta la data de 17Julie "74 Distanza 53 Km timp 1:07.

Despre motoare am sa va pot da detalii, dupa ce am sa clarific anumite amanunte despre Fa. Bernhard.Am si diferite Teste ale motoarelor HB.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Sep 2009, 07:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
pavcostel scrie:
HB sa vina! Am PDP de 10cc si as vrea sa stiu ccum a aparut, cum a luat sistemul Perry...

Am adunat AICI date despre el. Arhiva este parolata, parola ce o regasesti in mesageria interna (pentru cei care mai doresc, pot sa solicite parola si o primesc pe privat!).

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Sep 2009, 16:17 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Merci. Sa savurez lectura.

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Oct 2009, 19:44 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Salut,

inceputul povestii Motoarelor HB i-si are radacina in nemultumirea domnului Bernhard Helmut cu motoarele care se puteau cumpara si atunci s-a decis sa fabrice el un Motor asa cum si-a dorit.A inceput cu um Motor VECO pe caer l-a fabricat in licenta si apoi au aparut motoarele HB de constructie proprie.
Fa Bernhard a fost si este o firma de mecanica fina, care a produs si mai produce Manometre si aparate de masura mecanice.Deci au avut masinile si know- howul necesar producerii unui motor.Pe mine m-a uimit faptul ca Bernhard nu s-a multumit cu bujiile incandescente ale alor producatori, ci a produs bujii proprii cu un lucru interesant!:izolatorul era din sticla si prin el se vedea culoarea gaselor arse, avind ca avantaj un reglaj optim al motoarelor.Cind am sa gasesc articolul am sa va citez si bineinteles am sa traduc exact cum se regleza un HB ca sa functioneze perfect.

Continuarea urmeaza

Radu

https://www.klaververkstaden.se/div/RC/M ... ECO_21.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2009, 15:50 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Si? Cum a ajuns sa lucreze cu Perry? De ce? Cum a intrat si de ce nu a ramas in piata cu sistemul PDP? E evident ca exista potential dar nu a fost dus mai departe!


Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2009, 17:05 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
radudg800 scrie:
Bernhard ...a produs bujii proprii cu un lucru interesant!:izolatorul era din sticla si prin el se vedea culoarea gaselor arse, avind ca avantaj un reglaj optim al motoarelor.Cind am sa gasesc articolul am sa va citez si bineinteles am sa traduc exact cum se regleza un HB ca sa functioneze perfect.

Am incercat sa pozez o astfel de bujie luminata pe dedesupt ca sa arat despre ce e vorba...nu am reusit mare lucru.
O sa ma consult cu un fotograf.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2009, 15:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Un site australian interesant unde se regasesc deasemenea centralizate multe detalii istorice depsre aeromodele si aeromodelisti:
https://www.vicstunt.com/

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2009, 10:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
https://www.americanjuniorclassics.com/W ... rkshop.htm

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron