Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 18 Apr 2024, 05:15

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Oct 2009, 21:19 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Salut,

exista undeva o lista/poze??? a chiturilor de Aeromodele produse in Romania si a celor care se gaseau de cumparat din strainatate.
Eu am avut un avion rusesc din pacate eram prea mic si nu i-mi mai aduc aminte prea bine , avea anvergura max 1m, tren de aterizare pe doua roti , aripa era pe un Baldachin si fuselajulo bucata de placaj care se continua cu baghete.
Am mai avut unul facut la Arad si semana cu SG388(Palnor)
M-as bucura daca stie cineva ceva despre aceste chituri, sau altele.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2009, 20:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Eu am prins doar kiturile facute la Tg.Mures: Vulturul, Libelula, Albatros, Randunica, Fulger, Tantar, Flamingo...si care au mai fost....am avut o carte-brosura cu poze si caracteristici de gabarit...un fel de reclama...din pacate nu o mai am.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2009, 20:38 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
au fost de lemn sau de carton?Eu i-mi amintesc de un Planor dintr-un carton orange sau asemanator.
Intr-un Forum citisem ceva despre magazinele vechi de modelism printre altele Hanul lui Manuc.Da, aceasta adresa a fost cea mai importanta din Bucuresti pentru mine.Nu am fost in magazin, dar tatal meu mi-a cumparat acolo primul meu motor.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2009, 22:36 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 23 Sep 2008, 10:06
Mesaje: 396
Localitate: Bucuresti
Marinaru scrie:
Eu am prins doar kiturile facute la Tg.Mures: Vulturul, Libelula, Albatros, Randunica, Fulger, Tantar, Flamingo...si care au mai fost....am avut o carte-brosura cu poze si caracteristici de gabarit...un fel de reclama...din pacate nu o mai am.

bai, dar ciocarlia ai facut?(nu stiu daca era facut de tg mures)

_________________
oua umplute


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2009, 22:45 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Flamingo si Tantar le-am facut pe vremuri.Tantar era cu motor de cauciuc, realizat clasic, baghete. Flamingo nu mai tin minte exact, parca era aripa de carton cu lonjeron de brad... Hanul lui Manuc, pe strada Smardan, la deal, se gaseau din cand in cand diverse articole de modelism. La Han era tare raionul cu trenulete electrice, TT si HO. Pentru lamurire trebuie consultata enciclopedia "nenea Puiu". Ah, si ca veni vorba, a fost prin '73 planorul Icar din Racheta Cutezatorilor. In unul din vechile almanahuri "Tehnium" era un articol despre colectia de kituri a Dlui. Otto Hints de la Reghin, erau mentionate parca toate realizarile si chiar unele proiecte.

Bafta!
Costel


Ultima oară modificat de pavcostel pe 27 Oct 2009, 22:46, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Oct 2009, 04:43 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 31 Oct 2007, 04:46
Mesaje: 220
Localitate: Laval, Quebec
A mai fost un magazin. Sper sa-mi aduc bine aminte. Parca pe strada, sau bulevardul, Cutezatorilor. Am mers muuuuuuuuuuuuuuult pe jos pana acolo. Am gasit cauciuc Pirelli si un Mustang din balsa. Captiv.

_________________
The Beaver Ballad
http://www.youtube.com/watch?v=3w_v0k57KhE
Facebook
https://www.facebook.com/pages/Aeromode ... 5014157616


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Oct 2009, 08:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
pavcostel scrie:
Flamingo si Tantar le-am facut pe vremuri.Tantar era cu motor de cauciuc, realizat clasic, baghete. Flamingo nu mai tin minte exact, parca era aripa de carton cu lonjeron de brad

Tantar a fost cu aripa din placa de balsa...Flamingo era tot cu motor de cauciuc, dar cu nervuri de placaj tip faza-I.
Mie in anii 82, de la Cutezatorilor sau Ciresarii, mama mi-a adus baghete 5X5...comanda ferma!!!
Citat:
In unul din vechile almanahuri "Tehnium" era un articol despre colectia de kituri a Dlui. Otto Hints de la Reghin, erau mentionate parca toate realizarile si chiar unele proiecte.

Modelele enumerate de mine erau realizarile regretatultui Otto Hints...dar nu erau facute la Reghin parca ci la Tg. Mures....MOBEX parca se numea fabrica.
Citat:
Vulturul, Libelula, Albatros, Randunica, Fulger, Tantar, Flamingo

Eu am auzit ca la magazinele astea de au fost pomenite mai sus, s-au gasit motoare Super Tigre de 2.5 si 5cc, Jena de 1-2.5cc, Taifun Orkan, Silver Swallow...poate si altele...eu nu le-am prins.
Mai tarziu, am inceput sa gasesc in librariile constantene, unde locuiam eu, roti de cauciuc pentru aeromodele, plicuri cu elastic de diferite sectiuni, taiat de MOBEX, motoare Raduga7 si 7M, motoare RITM, statii sovietice Pilot1 si 2 si RUM4.


Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 109.31 KiB | Vizualizat de 4485 ori ]
2.jpg
2.jpg [ 58.1 KiB | Vizualizat de 4485 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 83.56 KiB | Vizualizat de 4485 ori ]

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Oct 2009, 23:26 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Eu cand am fost in Reghin o serie de oameni mi-au spus ca au lucrat pentru acele kituri. Nu conteaza, insa, probabil ca se faceau pe unde era timp si unde gaseau bunavointa. Tantar pe care l-am facut nu era absolut deloc cu placa de balsa! Nervuri din bagheta , ceva similar cu ce pui tu in poze. Ampenajele difera. Era prin 78, parca....
Despre motoare, nenea Puiu asa afirma. Pe vremea aia era si tanar, alta carisma... Vanzatoarele sunt sigur ca-l anuntau cumva. Tu nu ai sansa asta!:L:P

Bafta!
Costel


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron