Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 15:10

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2010, 21:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Copilaria mea a fost marcata de cele cateva vechi cataloage Graupner ale profesorului meu, care, dupa atata rasfoit, ajunsesera precum ceaslovul lui Ion Creanga de zdrentuite, rufoase si terfelogite, dar fara sa-si piarda din fascinatia si emotia pe care o emanau. Mereu am visat ca voi trai in lumea aceea din fotografii, precum omuletii Umpa-Lumpa din fabrica de ciocolata.
Din pacate, un titan al modelismului international, Hans Graupner, a plecat ieri dintre noi la varsta de 81 de ani. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Mai multe, aici:
https://www.vth.de/news/hans-graupner-is ... ?tx_ttnews[backPid]=1&cHash=8558875deb

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2010, 23:35 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
acestor ginduri ma alatur si eu, mai ales ca am avut fericita ocazie de a-mi implini un vis al copilariei mele, sa-l cunosc personal pe d-nul Graupner.
I-mi amintesc de primul meu Katalog cel "alb din 1970" pe care l-am primit in 1976.Si de atunci tot am visat de acele minunatii care se gaseau de cumparat si pentru mine erau de neajuns si azi pot sa spun ca mi s-a inplinit visul.
Sa-l odihnesca Dumnezeu in pace!

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hans Graupner
MesajScris: 21 Apr 2013, 11:34 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
Salutare tuturor,

poate a-ti auzit ca din Martie firma Graupner nu mai apartine Familiei Graupner, ci unui Koncern din Korea de sud ----SJ Incorporated----.


https://www.teckbote.de/nachrichten/stad ... 77441.html

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hans Graupner
MesajScris: 22 Apr 2013, 12:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
...numai de rau se aude cu Graupnerul. Eu auzisem ca s-ar inchide, asa ca, poate korean nu e asa rau, daca mai ramane!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hans Graupner
MesajScris: 22 Apr 2013, 12:46 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
treaba cu Korea e actuala-In Germania nu mai exista decit citiva spezialisti care fac concepte de modelle noi, productia e toata in Asia.Fa SJ dupa cum am inteles produce systeme pentru Indusria automobilistica.
Sa vedem cum se desfasoara.
Manager este Domnul care a fost seful Dezvoltärii la Graupner.De Stefan Graupner nu am auzit nimica.

Radu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hans Graupner
MesajScris: 22 Apr 2013, 21:22 
Neconectat
New member

Membru din: 04 Mar 2009, 22:46
Mesaje: 3
S-ar putea ca SJ sa lucreze si pentru automotive (acum depinde si ce) dar la alta calitate. Produsele electronice care le face pentru Graupner sunt de o calitate indoielnica. Am studiat putin oferta de chargere Graupner pentru a cumpara unul. Aceeasi calitate ca chargerele de la HobbyKing, diferenta e ca un charger Graupner costa 200-300 euro. O gramada de nemultumiti pe site-urile nemtesti.
Graupner a fost un pionier, fara indoiala, dar in ultimul timp a devenit un comerciant de chinezarii. A vandut si plantatia de balsa. Ma intreb de fapt daca Graupner mai concepea ceva sau doar cauta ca si Robbe numai sa puna etichete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hans Graupner
MesajScris: 23 Apr 2013, 17:58 
Neconectat
Member

Membru din: 26 Iul 2009, 15:59
Mesaje: 318
.....din pacate asa e.Si eu am impresia ca numai au etichetat......Vremurile cu Modelle care mai de care e de mult apusa.Ca de fapt in multe alte domenii.
Eu am reusit sa adun ceva Statii , Kituri, Motoare Taifun si alte accesorii Graupner dintre anii 1950-1980 si cind timpul i-mi va permite am sa le prezint in Forum.
Am o carte editata de Graupner cu ocazia aniversarii a 75 ani de existenta.Interesant cum a inceput batrinul Graupner cu lucrari de traforaj si apoi ceva kituri de exemplu Gräubele care l-au reeditat de curind.
In general pasionatii care vor si au timpul necesar sa construiasca Modell din lemn sunt foarte putini si asta se vede in multe Firme ca generatiile de "Tüftler" , lipsesc tot mai mult.
Noi la firma avem mari probleme cu proiectele de dezvoltare deoarece lipseste personalul adecvat acestor lucrari.
Ma bucur insa ca in acest forum mai sunt baieti ambitionati care fac modelle foarte frumoase!!!

radu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron