Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 10:31

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 17 Oct 2014, 10:33 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
Postez cateva poze a unui proiect nou , planurile sa gasesc in format CAD pe https://apuca.com.ar/


Fişiere ataşate:
IMG_20140926_223036.jpg
IMG_20140926_223036.jpg [ 117.94 KiB | Vizualizat de 12409 ori ]
IMG_20140926_223431.jpg
IMG_20140926_223431.jpg [ 112.87 KiB | Vizualizat de 12409 ori ]
IMG_20140926_223502.jpg
IMG_20140926_223502.jpg [ 102.63 KiB | Vizualizat de 12409 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 17 Oct 2014, 10:40 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
....


Fişiere ataşate:
IMG_20141002_061043.jpg
IMG_20141002_061043.jpg [ 113.05 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
IMG_20141002_061010.jpg
IMG_20141002_061010.jpg [ 116.23 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
IMG_20140926_230324.jpg
IMG_20140926_230324.jpg [ 106.32 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
IMG_20140926_223719.jpg
IMG_20140926_223719.jpg [ 120.72 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
IMG_20140926_223716.jpg
IMG_20140926_223716.jpg [ 117.95 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
IMG_20140926_223019.jpg
IMG_20140926_223019.jpg [ 110.52 KiB | Vizualizat de 12408 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 18 Oct 2014, 20:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Frumos gabarit!!!
Merge fain constructia; e mare?

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 20 Oct 2014, 07:45 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
1500mm anvergura, in plan se specifica o greutate inter 1700-1900 g, dar totul construit din balsa inclusiv bordurile de atac, scurgere, lonjeroane, motorizare 7,5 cmc.
Nu am folosit balsa la elementele mai sus amintite, plus ca am sa impanzesc toata aripa in balsa deci ma gandesc la o motorizare de 10 cmc, motor pe care nu-l am deocamdata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 20 Oct 2014, 16:37 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Gindestete bine ininte de a construi fuselajul. Asta este un model bun pentru motor de 7.5 dar cu rezonator pe el. Cu siguranta nu un Raduga sau ceva de genul ala. As recomanda sa cumperi unu de 10cc din prima si dai bataie cu el.
M-am uitat la palnuri cu atentie si modelul este facut bine. Daca urmaresti planurile pas cu pas vei fi bine.
Fuselajul este construit pentru motor cu rezonator si daca vrei sa pui unu de 10cc este posibil sa trebuiasca sa faci fuselajul mai lat un pic. Bineinteles nu trebuie sa pui rezonator pe un motor de 10cc, ceva cu toba de esapament va merge bine. Altceva care va ajuta va fi sa pui un panou orizontal sub rzervor si elimini panoul din spatele motorului.
Uitete la videoul asta. Cred ca o sa te ajute mult.
https://www.youtube.com/watch?v=Ez-oDZiqhHo
https://www.youtube.com/watch?v=802Q-2VhDEU
Se pare ca ai acces la Laser ceea ce este bine. Frumoasa treaba pina una alta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 20 Oct 2014, 18:28 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Se pare ca astea sint decente
https://www.sussex-model-centre.co.uk/sh ... p?id=38838 se pare ce oamenii aici in USA sint bucurosi cu motoarele astea.
Deasemenea daca vrei ceva foarte bun ST G51 Enya SS50 Stalker 61 sau Double star 60 sau Discovery retro 60 RoJet 61 and the PA 61 toate merg intrebarea este ce buget ai avea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 21 Oct 2014, 07:24 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
Am urmarit cu atentie linkul atasat de tine de pe https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1893852 si voi incerca sa merg pe pasii de acolo, dar cum ai spus si tu totul incepe de la motor.
Intrebare ce unghi sa dau la motor ca nu e trecut in plan? Cred ca tu ai facut remarca ca la modele peste 7.5 cmc nu trebuie dat unghi la motor....nu mai stiu subiectul sper sa nu ma insel.

In rest am placat eleroanele cu balsa , profundorul e gata , mai am partile mobile de placat, am sa revin cu ceva poze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 21 Oct 2014, 15:55 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Despre unghi totul este 0 unghi la motor si 0 unghi la coada 0 la ripa si la ampenaj. Nu este o ideie rea sa faci coada ajustabila. Modifica in spate un pic sa pui coada de sus pina jos.
Si nu uita sa pui iesrea la cabluri din aripa sa fie ajustabila deasemenea. Vrei sa poti sa misti in fata si in spate.
Un bot rigid si cabluri ajustabile si greutate in capat da aripa ajutabila sint absolut esentiale sa trimezi un model la maxim si sa ai un motor care merge trasnet tot timpul.
Cind am construit primul meu model cu o constructie similara (de calitate si competitiva) a fost de parca am iesit din Trabant si m-am urcat intr-un Ferrari. Zi si noapte diferenta. Stii ce s-a intimplat dupa aia? Nu ma mai gindeam la motor sau la model ma gindeam ce vreau sa fac cu el si am invatat tot programul in o luna de zile. CInd incetezi sa te lupti cu modelul incepi sa inveti sa zbori.
Continua sa te uiti la videourile alea care sint numerotate in ordine si vezi ce altceva poti sa incorporezi.
Windy este mentorul meu si sintem buni prieteni. El este probabil cel mai bun constructor de modele captive posibil in lume si el a impartasit informatia asta care cam era secreta in trecut.
Continua sa pui poze cu progres si spune care va fi eta etapa urmatoare si voi adauga informatie inainte de constructie sa faci o treaba buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 07:42 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
Sunt un pic sceptic care e explicatia pt unghi 0 la motor si directie, am trecut printr-o situatie traumatizanta asta vara am scos saibele care dadeau unghi la motor , numai directia a ramas cu unghi ...... surcele si foc de tabara.
Modelul era o grinda prima constuita (ulterior am bagat mare la al doilea model) cu motorizare de 7.5 cmc.
Mancarimea din fundulet rezultase ca aveam tensiune prea mare in mansa si obosea manuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 16:04 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Bine acolo este vorba de trim. Daca modelul este in trim nu vei avea sperieturi. Multe lucruri sint posibile si acuma numai pot sa speculez. Fara poze video nu stiu ce sa intimplat cu siguranta exceptind "focul de tabara" :? . Daca faci cirma ajustabila incepe cu vre-o 5 grade la ea si atita tot.
In primul rin daca vezi in plan unghiul este zero. Tine in consideratie ca vei avea un model foarte competitiv cu motor mai mare. In al doilea rind ce iti da tensiune la cabluri nu este unghiul la motor ci pozitia un ie cablurile afara din model. Daca sint prea in spate vei avea tensiune mare jos si sus chiar si la un simplu luping vei seziza ca tensiunea se duce in jos vertiginos. Probabil ca asta ai avut in modelul precedent.
Cind am avut primul model cu pozitie la cabluri ajustabila am inceput sa experimentez cu pozitia aia. La inceput erau in spate si aveam tensiune slaba sus in manevre. Dupa care mi-am zis hai mai in spate cu ele crezind ca o sa fie mai bine, dar spre surprinderea mea situatia s-a inrautatit. Le-am pus inapoi unde erau inainte mai in fata si modelul s-a intors la normal. Atunci m-am gindit daca in spate est rau si mai in fata este mai bine poate trebuie sa merg cu pozitia la cabluri mai in fata. Nu strica mici o data sa testezi ceva nou daca nu merge ta poti duce inapoi. Asa ca le-am impins mai in fata vrea 3mm, spre surprinderea mea am inceput sa an tensiune mai mare sus. Dupa aia le-am mutat inca 3mm in fata si din nou aveam mai multa tensiune sus. Altceva se intimpla in acelasi timp. Eu maream tensiunea sus in manevra dar jos se micsora tensiunea ceea ce nu ma deranja pentru ca aveam mult prea multa tensiune oricum. Ajungi la un moment dat unde tensiunea este similara mai peste tot. Stiu ca nu prea face sens da-ti oprtunitatea sa faci asta si vei fi extrem de surprins cu rezultatele. Am pus informatie intr-un articol aici pe forum cutot ce zic incearca
Fiecare model are o pozitie ideala si asta depinde de gustul tau personal dar asta vine cu experienta si multe zboruri.

Cred din suflet ca esti pe calea buna in special daca urmaresti pas cu pas ce ai vazut in video. Fa aia si o sa ai un model extraordinar de bun. Nu poti sa practici pentru Formula 1 in un Trabant. Daca modelul este mai bun decit time ai loc unde sa progresezi. Daca nu te lupti ca Don Quihote cu morile de vint.

Ce experienta de zbor ai? Stii sa zbori tot programul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 16:06 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
bstef scrie:
Sunt un pic sceptic care e explicatia pt unghi 0 la motor si directie, am trecut printr-o situatie traumatizanta asta vara am scos saibele care dadeau unghi la motor , numai directia a ramas cu unghi ...... surcele si foc de tabara.
Modelul era o grinda prima constuita (ulterior am bagat mare la al doilea model) cu motorizare de 7.5 cmc.
Mancarimea din fundulet rezultase ca aveam tensiune prea mare in mansa si obosea manuta.


Batea vintul sau era complect calm? Si eu am facut surcele un model cind vintul era 0 complect calm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 18:04 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
Experienta mea de zbor este aproape 0 , m-am apucat de zbor circular acu 1an impreuna cu prietenul Liviu Botusan care a venit cu ideea sa facem o echipa pentru f2D , inter timp am zis ca vreau sa fac si un captiv de acrobatie, daca tot mergem pe la etapele din campionat, am inceput cu o grinda (am pus ceva pozetele la vremea respectiva).
Din cate tin eu minte nu era vant puternic cand am lovit modelul, din decolare a intrat in cerc intr-o ranversare pe la 45 grade si de acolo direct in pamant , ar fi trebuit sa fi alergat in spate vreo 5 m instantameu sa am cablurile intinse.

Revenind in prezent cum am mai spus am mestesugarit repede inca o grinda , la care am facut reglabile pozitia cablurilor din aripa, cutiuta de lest in aripa exterioara , model cu care sper sa apuc sa invat ceva din programul de acrobatie ...... dar pe al anu ca vine iarna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 20:27 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Stii ce este foarte posibil sa fi avut problema la tren de aterizare care nu este aliniat corect. Lovesti o piatra ceva si este suficient sa intre in cerc.
Joacate cu grinda un pic. Nu-ti pierde timpul zburind numai in zbor normal invata cit de curin zbor pe spate sa balansezi felul in care zbori. Daca stii safaci lupinguri zbor pe spate si luping inversat esti gata sa te muti la scula buna. Zboara cit de mult poti pe spate la inceput si numai unde te simti confortabil. Nu forta lucrurile chiar daca esti in competitie. Nu se merita sa pierzi un model pentru nimica. In timp lucrurile se vor aseza la locul lor.
Pastreaza modelul lasa pe altii sa disruga model de 300$ sa cistige o placa de 5 lei.
La ce lucrezi acuma?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 22 Oct 2014, 20:37 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Apr 2013, 18:23
Mesaje: 167
Si daca tot faci aripa uitete aici si vezi ce se aplica la proiectul tau. Eu zic ca mai tot se aplica. FI atent la felul cum instaleaza trenul de aterizare. Vizionare placuta. O sa inveti de toate.
Apropo modelul ales nu este un Trabant este un Porce 911 daca continui sa pui efort sa faci totul corect. AI luat Motor?

https://www.youtube.com/watch?v=JGo8HSmyEKo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect nou:Giulia II
MesajScris: 23 Oct 2014, 08:08 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Iul 2013, 11:34
Mesaje: 57
Localitate: Suceava
Cu lucrul sunt la profundor , vreau sa montez balamalele la partea mobila inainte de placare cu balsa pt a avea posibilitatea de a rigidiza balamaua la interior .Balamalele pe partea fixa a profundorului for fi lipite definitiv mult mai tarziu pt a putea lucra cu usurinta la colare sau vopsire.

Trenul de aterizare nu va fi din tija de otel - ce am gasit in tara pe la magazinele de specialitate cica se indoaie foarte greu la 90 de grade , nu e recomandat ,trebuie incalzita tija cu lampa de gaz si nu e garantat lucrul ca nu o sa se rupa la indoire- acest aspect l-am discutat cu, colegii/profesorii de prin club care au mai incercat acest lucru, fapt pentru care am optat pentru un tren de aterizare din placa de carbon de 3 mm fixat direct de nervura (nervura dublata cu placaj de 1.5 mm) cu suruburi M3 cu piulite blocante (o sa un poze).

Nu vreau sa inpanzesc inca aripa cu balsa pt a avea acces al tija de comanda de la triunghi la eleron , am sa le montez provizoriu adica balamale fixate definitiv numai pe eleroane , sa vad ce cursa am la ele in sus si in jos (aici poate poti sa-mi recomanzi proportia eleron/profundor) , eventual sa pot modifica triunghiul daca e cazul.

Pana una alta tocmai am inaintat o lista cu materiale catre proful Botusan senior (de la balsa , adezivi, si motor de 10 cmc) ramane de vazut daca se aproba de catre club (e vorba de bani, buget bla bla bla).

Motorul de sussex-models ma provoaca sa-l achizitionez in regim propriu, dar nu luna asta , ramane de vazut ce rezolv de la bugetul clubului.

Ieri a apatut si ideea daca nu vreau sa motorizez electric cica acumulatori s-ar gasi prin club, motor nu ar fi o problema, ramane numai controlerul de achizitionat (a fost numai o discutie de principiu prin tel ).

Poate stii vreo trimitere (video sau poze ) la cum sta un rezervor in fuselaj aci ma refer la prindere pozitie, am avut o discutie cu Marinaru pe aceasta tema , poate pune si el ceva poze si explicatii la proiectul lui Ultramarin.

Am sa incerc sa mai adaug poze nu tare multe cu profundorul, triunghiul montat in aripa si cum am prins cablurile de comanda de triunghi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron