Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 10:33

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 00:03 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
film cu mine!

_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 09:15 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
danaeromodels scrie:
Eu sper sa aduc ceva nou anul viitor, dar si voi, cei care aveti pretentii, reparati si macar revopsiti modelele cu care veti participa !



Fara suparare, dar de ce ? De ce as aloca timp pentru realizarea unei machete detaliate la care stiu dinainte ca indiferent de calitatea ei voi primi acelasi loc caldut de la coada clasamentului ? :)

P-40-ul meu trebuia sa ajunga in primul an cu detalii minime si carlinga neterminata (sa fie doar apt de zbor si eventual sa prinda cateva puncte la stand, sa avem cu ce concura si in acelasi timp sa fie ceva nou!), urmand ca in anii urmatori sa realizez detaliile machetei (carlinga detaliata, nituri, capota motorului corect executata, etc). Dar acest lucru nu s-a mai intamplat, deoarece cu parere de rau realizez ca un kit de Wilga cu detalii minime, nici macar nituri, primeste in fiecare an acelasi loc 2, urmat apoi indeaproape de locul 3 cu acelasi "sopuith" camel, care este tot un kit... (care intrece si limita motorizarii pentru proba de F4B .... )

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 09:34 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
zbor cu Alin http://youtu.be/jfUIUo5HaPQ
bis: http://youtu.be/DvGLfs4QtBA



_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Ultima oară modificat de clflyer pe 12 Iun 2013, 09:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 09:37 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
SI Victoras ( asta a reusit din prima)
http://youtu.be/zbj83Jb5ZUA


D Craioveanu
http://youtu.be/josNPZFXdB8 si http://youtu.be/JmP3f6uWcz4


_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 09:46 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
Adita de Braila
http://youtu.be/3-8EgL-iu4Y

si Dom' profesor

_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 14:53 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 08:51
Mesaje: 181
Screamer scrie:
danaeromodels scrie:
Eu sper sa aduc ceva nou anul viitor, dar si voi, cei care aveti pretentii, reparati si macar revopsiti modelele cu care veti participa !



Fara suparare, dar de ce ? De ce as aloca timp pentru realizarea unei machete detaliate la care stiu dinainte ca indiferent de calitatea ei voi primi acelasi loc caldut de la coada clasamentului ? :)

P-40-ul meu trebuia sa ajunga in primul an cu detalii minime si carlinga neterminata (sa fie doar apt de zbor si eventual sa prinda cateva puncte la stand, sa avem cu ce concura si in acelasi timp sa fie ceva nou!), urmand ca in anii urmatori sa realizez detaliile machetei (carlinga detaliata, nituri, capota motorului corect executata, etc). Dar acest lucru nu s-a mai intamplat, deoarece cu parere de rau realizez ca un kit de Wilga cu detalii minime, nici macar nituri, primeste in fiecare an acelasi loc 2, urmat apoi indeaproape de locul 3 cu acelasi "sopuith" camel, care este tot un kit... (care intrece si limita motorizarii pentru proba de F4B .... )

Hai sa vedem ce va fi la anu, poate se mai schimba ceva pe ici pe colo...prin partile esentiale ! Tu termina-ti modelul, respectand regulamentul pentru F4B pana in cele mai mici detalii . Pe langa macheta trebue sa ai si un dosar foarte bine constituit, ca sa poti dovedi orice detaliu constructiv . Multi vin doar cu ceva planuri ( foi volante ) si fara fotografii sau mai rau cu fotografii ale modelului !!!!!!!!

Te intrebi : "De ce as aloca timp pentru realizarea unei machete detaliate la care stiu dinainte ca indiferent de calitatea ei voi primi acelasi loc caldut de la coada clasamentului ? :)" Raspunsul e simplu: - Pentru ca iti respecti pasiunea pentru zbor si avioane !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 12 Iun 2013, 15:48 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
danaeromodels scrie:
Raspunsul e simplu: - Pentru ca iti respecti pasiunea pentru zbor si avioane !


Tristul adevar este ca prefer sa investesc timp intr-un aeromodel RC pe care stiu ca il voi zbura de fiecare data cand voi dori acest lucru :) Captivele nu le mai pot zbura decat in concursuri...

La anul, daca imi va permite timpul, am sa vin cu avionul detaliat si cu intreaga documentatie :)

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 07:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
danaeromodels scrie:
...respectand regulamentul pentru F4B pana in cele mai mici detalii . Pe langa macheta trebue sa ai si un dosar foarte bine constituit, ca sa poti dovedi orice detaliu constructiv . Multi vin doar cu ceva planuri ( foi volante ) si fara fotografii sau mai rau cu fotografii ale modelului !!!!!!!!

Documentatia este bine pusa la punct, in urma discutiilor cu domnul Razvan Bujor, dosarele baietilor au asa:
1. Cele trei vederi din publicatii consacrate (nu de pe net), eventual cu stampila producatorului uzinei sau a FRMd (astea cu stampilele mai putin la noi, dar cica sunt necesare);
2. Fotografii color care sa ilustreze atat nuantele de vopsire cat si inmatricularea; ATENTIE, tot domnul Bujor a spus ca nu sunt valabile cele trei vederi consacrate de multi, arhitecturale, color (exista multe pe net, valoare zero), sau de prin reviste...trebuie fotografii ale avionului, nu vederi realizate de computer, artificiale;
3. Fotografii cu detaliile de pe avion (doar cele realizate si pe macheta....nimic in plus; este chiar mai bine, daca nu le-ai realizat, o asemenea fotografie sa nu o atasezi in dosar);
4. Fotografii cu etape din timpul constructiei modelului (scrie in regulament ca trebuiesc atasate la dosar) care sa probeze ca modelul a fost construit, nu ARF...samd.
Toate acestea exista in dosarele noastre.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 09:54 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 08:51
Mesaje: 181
Marinaru scrie:
danaeromodels scrie:
...respectand regulamentul pentru F4B pana in cele mai mici detalii . Pe langa macheta trebue sa ai si un dosar foarte bine constituit, ca sa poti dovedi orice detaliu constructiv . Multi vin doar cu ceva planuri ( foi volante ) si fara fotografii sau mai rau cu fotografii ale modelului !!!!!!!!

Documentatia este bine pusa la punct, in urma discutiilor cu domnul Razvan Bujor, dosarele baietilor au asa:
1. Cele trei vederi din publicatii consacrate (nu de pe net), eventual cu stampila producatorului uzinei sau a FRMd (astea cu stampilele mai putin la noi, dar cica sunt necesare);
2. Fotografii color care sa ilustreze atat nuantele de vopsire cat si inmatricularea; ATENTIE, tot domnul Bujor a spus ca nu sunt valabile cele trei vederi consacrate de multi, arhitecturale, color (exista multe pe net, valoare zero), sau de prin reviste...trebuie fotografii ale avionului, nu vederi realizate de computer, artificiale;
3. Fotografii cu detaliile de pe avion (doar cele realizate si pe macheta....nimic in plus; este chiar mai bine, daca nu le-ai realizat, o asemenea fotografie sa nu o atasezi in dosar);
4. Fotografii cu etape din timpul constructiei modelului (scrie in regulament ca trebuiesc atasate la dosar) care sa probeze ca modelul a fost construit, nu ARF...samd.
Toate acestea exista in dosarele noastre.


Atunci nu ne mai ramane decat sa avem ARBITRI si CONCURENTI cu MODELE F4B ! ... simplu !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 10:46 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2007, 18:19
Mesaje: 261
Localitate: Bucuresti
Deci Bafta! la anul! Unde se va tine concursul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 11:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
pavcostel scrie:
Deci Bafta! la anul! Unde se va tine concursul?

Dreaq stie ba Costele?...sa traim si sa mai vedem.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 16:08 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
Undeva langa o berarie
Propun o chestie :Il punem pe Marinaru si pe Vartolomei arbitrii neoficiali si facem un clasament neoficial aici pe forum.Punem 50 de lei de caciula si dam premii la primii 3 concurenti

_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 17:33 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 05 Aug 2008, 13:15
Mesaje: 597
Localitate: Bucuresti
Normal...fane deja cu jocuri de noroc! eu zic fara loterii dastea ca marinaru tine cu tine si ma oftic...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 17:57 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 08:51
Mesaje: 181
clflyer scrie:
Undeva langa o berarie
Propun o chestie :Il punem pe Marinaru si pe Vartolomei arbitrii neoficiali si facem un clasament neoficial aici pe forum.Punem 50 de lei de caciula si dam premii la primii 3 concurenti

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Eu tin banii :twisted: pana aflam castigatoru (si dupaia tot eu )!!! :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pucioasa 2013
MesajScris: 13 Iun 2013, 21:08 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 18:40
Mesaje: 97
Localitate: Braila
Si cine ia locul 1, 2 sau 3 da de baut !

_________________
Io mi-s Fane d'Braila
Zis si varu lu Godzilla!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron