Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 29 Mar 2024, 07:14

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 22 Ian 2014, 22:44 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Se pare ca de acum intram si noi sub ochiul "atent" al legii:

https://lege5.ro/Gratuit/gm4dqmzwhe/ordi ... ot-la-bord

Pe scurt:
- aeromodele sub 1kg - liber la zbor
- aeromodele intre 1kg si 150kg - au nevoie de autorizatie de zbor, plan de zbor si asigurare in caz de accidente
- ar mai fi o zona gri a legii pentru aeromodelel intre 1 si 15kg. Dar momentan aceasta zona este acoperita de "masa maxima de zbor mai mica sau egala cu 150kg"

Singurul moment in care scapam de sub incidenta legii este atunci cand participam cu aeromodelele la concursuri organizate de FRMD sau FAI.


Pareri, opinii ?

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 23 Ian 2014, 09:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Art. 5.
(2) Prezentul ordin nu se aplică:

a) aeromodelelor, aşa cum acestea sunt definite şi clasificate de către Federaţia Internaţională de Aeromodelism şi de către Federaţia Română de Modelism, atunci când sunt utilizate în cadrul competiţiilor, demonstraţiilor aeriene sau al altor manifestaţii oficiale organizate de Federaţia Română de Modelism; b) aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord şi cu masa maximă la decolare mai mică sau egală cu 1 kg,...
Problema este: cum ne antrenam?!
Zborul captiv unde s-ar incadra? Cu zborul liber e mai simplu, sunt de regula sub un kil!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 23 Ian 2014, 10:19 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Din ce am vazut prin discutii in UE sunt obligati sa reglmenteze tot ce zboara peste 150kg iar ce e sub, trebuie sa isi reglmenteze fiecare tara dupa nevoi si preferinte.

Eu personal vad aceasta lege mai mult orientata spre cei care zboara drone prin oras ca sa aiba nenea de la tv ce sa iti arate, vezi toate reportajele "aeriene" si nenea ala cu videoclipul lui care apare peste tot cu Bucurestiul de sus. La astia apar doua probleme:
- zboara deasupra populatiei, si cand ii pica jucaria poate sa omoare un om
- filmeaza/fotografiaza obiective private sau in locuri in care este interzisa fotografia/filmarea (gen Palatul Parlamentului)

Pe noi nu cred ca vine sa ne intrebe de sanatate Politia locala cu cantarul in mijlocul campului din mijlocul pustietatii. Mai mult legea asta e orientata catre cei cu drone care zboara in oras - de unde si excluderea aia de la lege cu masa mai mica de 1kg, sa nu zboare in locuri populate si sa zboare mai departe de 150m

Mai nasol o sa fie de noi daca ne pica aeronava in curtea unui nene si ala cheama Politia, sau daca pur si simplu cineva cheama Politia cand ne vede pe un camp ca zburam...

Ce nu inteleg e de ce trebuie sa am autorizatie de la autoritate sa zbor un aeromodel sub 1000m...ca ce e peste, eu nu cred ca mai vad :)

Si care ar fi sanctiunile, ca nu le-au pus nicaieri, poate ne convine sa zburam in afara legii :mrgreen:

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 23 Ian 2014, 13:02 
Neconectat
Member

Membru din: 31 Oct 2007, 08:51
Mesaje: 181
Adevarat, totul ni se trage de la cei care zboara drone, dar nu de amorul artei, ci din dorinta de a filma sau fotografia "senzationalul " din locuri private la care nu pot ajunge pe cai normale sau din tomberonul de gunoi al asaziselor persoane publice si pe care televiziunile le servesc pe tava celor avizi de barfe si cancanuri video ! Nu sunt de acord cu interzicerea zborului in locul in care nu deranjez pe nimeni si nimeni nu ma deranjeaza. Nici in vremea lui Ceausescu nu mi-a interzis cineva sa-mi zbor modelele acolo unde le voi zbura si de aici inainte ... sa vedem ce-o sa se intample !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 23 Ian 2014, 13:22 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
Asa am citit si eu in viteza, si m-am cam morcovit, dar la o citire mai atenta s-ar intelege cate ceva.

Daca ai sub (sau egal cu) 150 kg poti opera daca indeplinesti CUMULATIV conditiile din articol (la 4 ma refer), si asta inseamna:
a)... certificat de identificare sau inmatriculare
b) daca e mai mare de 15 kg (adica intre 15 si 150) trebuie sa detina si permis... sau ...
c) aeronava este asigurată, după caz, conform legii, pentru daune produse terţilor.

Nu strica ceva pentru inmatriculare. Stiu ca si inainte de '89 se puneau niste etichete pe model, desi nu era ceva foarte sofisticat.
Cu asigurarea cred ca suntem inca in aer, dar scrie acolo ceva de "dupa caz". Nu stiu in ce caz suntem si daca putem obtine asigurare pe modele mici.
Cum putine cred ca au peste 15 kg, cred ca o sa indeplinim cumulativ doar a) si c).
Eu asa am inteles dar nu ma feresc sa spun ca legile sunt scrise tare incalcit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 23 Ian 2014, 22:25 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Mai in gluma mai in serios, as lua un aeromodel de spuma si sa merg cu el la tanti in Cora sa imi faca asigurare :mrgreen:

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 24 Ian 2014, 01:06 
Neconectat
Member

Membru din: 23 Aug 2009, 22:26
Mesaje: 62
Localitate: Buzau
..in primul rand este un ordin al Min. Transp. care nu prevede ceva clar care sa ne lumineze , nu are sanctiuni , nu se stie cine este indrituit sa constate abaterile si sa aplice sanctiuni ! este ceva copiat de niste functionari de pe ceva de la UE banuiesc eu si cam atat ! ...vai ne prinde politia ! ....hai sa fim seriosi ca un politist cand din intamplare ( ..f. putin probabil ) te gaseste in camp are doua intrebari : 1) zboara ! 2) poti sa-mi faci unul pt. baiatul meu ! nu mai vorbim de cunoasterea acestui ordin de politie ca nu este asa ceva in realitate , ...sunt atat de multe legi si acte normative care nu se cunosc de muritorii ! ..sau credeti ca are timp cineva sa caute in Monitorul Oficial ..etc ! mai ales ca politia nu este abilitata sa constate si sa aplice sanctiuni ! da , poate fi o problema cand incurci pe cei care zboara in zona respectiva si te reclama iar sanctiunea poate veni pe un alt act normativ care prevede ca nu ai voie sa intri in zona respectiva ! ...va doresc sanatate si numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 24 Ian 2014, 11:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Am stat si am cugetat olecuta: modelele captive de viteza, curse si lupte au toate sub un kil...actualul meu acrobat are 1.2kg, deci exista sanse sa le mai punem la slabit...ceva cu motor mai micut...si in felul asta ramanem in afara stipularii legii. Deci noi stam bine la adevar!! Pentru momentul competitiei suntem acoperiti, acolo e voie si peste un kil.
:wink:

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 24 Ian 2014, 13:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Screamer scrie:
Si care ar fi sanctiunile, ca nu le-au pus nicaieri, poate ne convine sa zburam in afara legii :mrgreen:

Art. 5. - (1)
Incalcarea acestui ordin in in incidenta hotararii nr.912/2010 cu privire la procedura de zbor in spatiul aerian national.
Amenzile sunt 20.000 lei la 35.000 lei. sau 40.000 lei la 50.000 lei. functie de caz.

…exagerat.

Cum sa pui un aeromodel in aceeasi galeata cu un avion ???

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 24 Ian 2014, 20:50 
Neconectat
Member

Membru din: 23 Aug 2009, 22:26
Mesaje: 62
Localitate: Buzau
am aflat cu toti ca de la drone se trage acest act normativ dar ma intreb cum se poate depista infractorul dronar intr-un oras ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 24 Ian 2014, 22:02 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Pana la urma a reusit cineva sa prinda emisiunea de azi cu FRMD ?

Ne mai lumineaza federatia un pic?

LE: am gasit clipul asta: https://stiri.tvr.ro/filmarea-cu-drone-a ... .html#view

LE2: am mai auzit o varianta de scapat noua, dar trebuie sa o verifice cineva care stie legea calumea:
- noi suntem sportivi legitimati la FRMD si suntem in concordanta cu normele FAI, deci oriunde zburam intram sub incidenta exceptiei de la lege, "zburam intr-o activitate desfasurata de FRMD"

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 25 Ian 2014, 03:46 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 21 Mar 2012, 01:14
Mesaje: 74
Localitate: Bucuresti
Am aflat si eu acum scurt timp de povestea minune... partea amuzanta? dronele... ma refer la acele Phantom, albe comercializate de ************ in Romania, au undeva la 880 de grame... deci evita elegant legea, si se impiedica doar de conceptul cu aparat de inregistrare audio video la bord. Si... nu era destul ca nu stiu eu sa pilotez... acum tre sa fac si cursuri? ce sa inmatriculez? ca saracul meu taxi sufera RK cam dupa fiecare zbor... tre sa ii fac si recarosare? :?:

_________________
Să zbori este să încerci să te izbeşti de pământ şi să ratezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 26 Ian 2014, 15:49 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2007, 16:17
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Marinaru scrie:
Am stat si am cugetat olecuta: modelele captive de viteza, curse si lupte au toate sub un kil...actualul meu acrobat are 1.2kg, deci exista sanse sa le mai punem la slabit...ceva cu motor mai micut...si in felul asta ramanem in afara stipularii legii. Deci noi stam bine la adevar!! Pentru momentul competitiei suntem acoperiti, acolo e voie si peste un kil.
:wink:


Captivele din punct de vedere legal, nu se incadreaza aici decat daca se rup cablurile de comanda si scapa de sub control incepand un zbor liber :D. Deci, nu sunt atinse in vreun fel de acest ordin, asa vad eu lucrurile...

_________________
Future is electric, but I belong to the past...
Telefon 0726.191.725


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 26 Ian 2014, 17:41 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
Screamer scrie:
LE2: am mai auzit o varianta de scapat noua, dar trebuie sa o verifice cineva care stie legea calumea:
- noi suntem sportivi legitimati la FRMD si suntem in concordanta cu normele FAI, deci oriunde zburam intram sub incidenta exceptiei de la lege, "zburam intr-o activitate desfasurata de FRMD"


Nu este adevarat, nu "oriunde" zburam este activitate organizata de FRMD. Ar fi OK sa fie, dar nu este, deci suntem sub incidenta ordinului. Scrie clar "atunci când sunt utilizate în cadrul competiţiilor, demonstraţiilor aeriene sau al altor manifestaţii oficiale organizate de Federaţia Română de Modelism; " Faptul ca zburam pe tarlaua matusei Tamara nu inseamna ca-i manifestatie oficiala organizata de FRMD. Apropo, din intamplare cred, federatia nu are nici un teren de zbor "proprietate personala". Pe asta m-as distra eu cel mai mult, as merge pe aia cu capra vecinului.

PS. Zborul liber scapa usor de acest ordin deoarece nu-i motorizat, in rest cam totul e bagat in aceeasi oala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 27 Ian 2014, 09:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Alexandru Boros scrie:
... dronele... ma refer la acele Phantom, albe comercializate de ************

Nu am cenzurat niciodata magazinele, poti scrie numele vanzatorului, al magazinului, preturi, tot ce vreti!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron