Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 19 Mar 2024, 04:01

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Photoeatched -
MesajScris: 29 Ian 2014, 13:11 
Neconectat
New member

Membru din: 23 Ian 2014, 12:54
Mesaje: 7
Localitate: Malmö, Sweden
Salutare la toata lumea ,
Rog pe cei care cunosc tehnica de producere a Photoeatched ce ustensile imi trebuie pentru a produce asa ceva . Ma gandesc la nervurile, lonjeroanele unui avion la 1:32 . Din ce stiu e nevoie de o imprimanta, o lampa etc . Asta din auzite .
Multumesc !
Dorin


Fişiere ataşate:
Mustang P51.PNG
Mustang P51.PNG [ 488.33 KiB | Vizualizat de 9351 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 29 Ian 2014, 15:07 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
DorinC scrie:
Salutare la toata lumea ,
Rog pe cei care cunosc tehnica de producere a Photoeatched ce ustensile imi trebuie pentru a produce asa ceva . Ma gandesc la nervurile, lonjeroanele unui avion la 1:32 . Din ce stiu e nevoie de o imprimanta, o lampa etc . Asta din auzite .
Multumesc !
Dorin

Buna.
Cu ceva timp in urma am folosit si eu tehnica asta pentru a obtine piese din tabla subtire. Nu aveam la dispozitie un laser sa pot taia tabla subtire, asa ca am mers pe ce stiam. Daca vrei sa detaliez partea cu transferul termic al tonerului, pot s-o fac.
Presupun ca vrei sa folosesti cam aceleasi solutii ca in electronica, pentru realizarea cablajelor. Eu am facut desenul in soft de grafica, l-am tiparit pe imprimanta laser, am transferat termic tonerul de pe foaie pe tabla, si dupa ce am izolat foaia de tabla pe spate, am corodat cu clorura ferica. Cablaje electronice folosind fotorezist nu am facut, asa ca nu vreau sa spun doar din auzite. Sunt multe tutoriale pe net si pentru cablaje si pentru decupat table, nici nu stiu daca are rost sa aleg eu ceva pentru tine.
O sa fie nevoie de un fotorezist, tabla bine pregatita si desenul facut bine (plus solutiile pentru fotorezist). Transferi optic desenul pe fotorezist (aici e nevoie deseori de acea lampa cu UV dar se poate si fara ea ca gasesti UV cam peste tot) si urmezi calea traditionala din electronica. Diferenta va fi ca in loc de "trasee" pe placuta suport, vei obtine piesa din tabla, in forma finala. Poti obtine detalii destul de fine, poti face garnituri metalice sau ce stii tu ca ai nevoie. Daca insisti, substanta coroziva ataca metalul si sub stratul protector, deci nu poti taia tabla prea groasa fara sa afectezi conturul. Cred ca ceva pana pe la 0,1-0,3 poti decupa, dar dupa aia probabil ca depinde mult de substante si experienta. Probabil ca e mai rentabil sa apelezi la un amic cu laser. Nu este nici scump si calitatea este buna.

Poate cand dai inainte cu "operatiunea monstrul", ne spui cateva cuvinte despre realizari. Vorbim. Eu zic ca e o metoda buna pentru a invata tehnica de lucru, dar mai productiva este decuparea laser, mult mai accesibila in ziua de azi. Cred ca poti primi ajutor si de la cei de pe forum pentru asta.
Multa bafta si spor la treaba!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 29 Ian 2014, 18:11 
Neconectat
New member

Membru din: 23 Ian 2014, 12:54
Mesaje: 7
Localitate: Malmö, Sweden
Multumesc mult Bitex, cred ca e mai la indemana sa cumpar o masina laser decat sa ma complic cu ceva care nu am mai facut niciodata. Nici macar o placuta pentru electronisti incepatori. :oops:
De asta am intrebat cam ce scule ar trebuie, o sa ma uit si dupa tutoriale pe Youtube, imprimanta performanta am ...poate nu e ceea ce trebuie ...e un Pixma MP130 de la Canon, dar pot lua alta oricand va fi nevoie.
De fapt vreau sa fac un avion la 1:32 in cele mai mici detalii si de aceea cred ca va fi nevoie si de photoeatched...
In afara de machete din lemn de nave nu am mai facut niciodata ceva din metal, iar cum am prieteni care m-au imbolnavit si de avioane iata-ma in ipostaza de a face asa ceva. Bine , de la a dori la a putea mai e cale lunga.
Daca mi-ai putea spune o marca ceva de masina cu laser care sa taie asa ceva , azi am intrebat intrun oras apropiat si mi-au spus ca nu poate taia de 0,5 mm deci trebuie ceva mai puternic. Habar nu am si as fi bucuros sa-mi spui cate ceva . Asta in limita timpului tau !
Nu doresc o masina industriala ... am fost in toamna sa iau un CNC din Romania si dupa ce totul a fost ok , la sfarsit mi-au spus ca nu-mi pot da acte la masina( CNC). Mi-a placut tare mult pretul, cum lucra...poate nu m-am indreptat unde nu trebuia. Asta e, nu renunt si o iau de la capat.
Multumesc inca odata !
Dorin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 29 Ian 2014, 20:23 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
Iti dai seama ca nu este normal sa fac comentarii despre ce iti este la indemana sa cumperi sau sa faci.
Un CNC laser de putere marisoara (sa poti taia si materiale metalice) nu este tocmai ieftin si daca nu ai si o alta activitate pentru el, am curajul sa spun ca nu merita pretul.
Sfatul meu ar fi sa ai putina rabdare sa apara cineva care te poate ajuta cu decuparea laser. Stiu sigur ca o sa primesti informatii foarte utile.
Revenind la problema, cand treci spre tabla de 0,5 mm grosime, deja iesi din domeniul photoetching si musai sa faci prelucrarea pe un laser.

Daca ai totusi chef de joaca, tipareste ceva pe o imprimanta laser pe foaie normala, transfera termic cu un fier de calcat (si eventual ceva citire pe net dar iti garantez ca poti si din prima) pe o bucatica de tabla foarte subtire si corodeaz-o cu clorura ferica. Doar sa protejezi spatele foliei de tabla cu ceva gen lac sau chiar banda adeziva (orice nu este dizolvat de apa). O sa fii multumit de rezultat si o sa capeti incredere.

Sincer, n-am facut piese pentru modelism, dar am "taiat" forme complexe din tabla de otel de 0,1 mm grosime ca asa imi era necesar. Stiu ca mai merge la aluminiu, cupru, alama.
Vorbim.
Caut si nume de CNC cu laser, dar cred ca e prea devreme.
Spor la treaba!

PS. Ideea este sa transferi pe foaia de tabla desenul si sa corodezi ce nu este protejat. In general poti coroda eficient cu clorura ferica. Diferenta inte procedee este data de modul in care pui desenul pe tabla. Adica ori transferi termic tonerul care rezista la corozivii pe baza de apa ori folosesti o metoda ceva mai performanta, specifica electronicii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 29 Ian 2014, 23:13 
Neconectat
New member

Membru din: 23 Ian 2014, 12:54
Mesaje: 7
Localitate: Malmö, Sweden
O sa incerc sa fac asa ceva , am cam tot mai putin clorura ferica si habar nu am de unde sa o iau . Asta e realitatea. Dar o sa caut si sigur sunt sperante mai mari in Romania .
Merci oricum pentru informatii si poate pina voi gasi pe cineva sa vedem cam cat ar costa o taiere cu laser va fi gata si proiectul in Catia .
Daca as fi stiut sa.mi fac singur aparatele astea , eram de mult miliardar ...asa nu sunt :D
Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 09:01 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
Daca aveai completata locatia la profil, stiam cam pe unde esti si-ti ziceam o sursa de clorura mai apropiata. Pentru Bucuresti la orice magazin de electronice si multe sunt grupate pe strada Maica Domnului dar gasesti la oricare, doar sa ajungi la unul.
La fel in orasele mari, e suficient sa ajungi la un magazin de electronice.
Altfel, comanda pe net. E cativa lei bidonul de jumatate si chiar daca e un coroziv puternic, mai toti trimit cu curierul sau chiar prin posta, ca il ambaleaza bine. Daca vrei sa incerci ce doreai, cred ca trebuie sa mai iei niste soda caustica (sau vezi ce-ti trebuie pentru fotorezist), fotorezistul, poate cateva accesorii si ceva documentatie, apoi pregateste-ti un loc pentru munca. Avantajul cu corodarea chimica este ca poti face tot procesul singur si nu depinzi de altcineva. Laserul este accesibil, dar nu-i mai ieftin. In schimb pe laser tai tabla groasa sau aproape orice.
Sursa de UV poti face relativ usor, exista fie LED-uri fie tuburi fluorescente sau lampi ceva mai puternice. In functie de varianta, pretul difera mult, dar nu e ceva sa nu poti face. SI de restul banilor, multa rabdare si indemanre.
Spor la treaba!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 12:58 
Neconectat
Member

Membru din: 30 Oct 2007, 20:29
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
Ce mi-ai facut cu locatia!
Si eu bateam campii cu Maica Domnului...
Lasa ca-i bine si asa. Cauta ori decupare laser ori substante la magazinele de electronica. Au si clorura si ce trebuie pentru fotorezist. Daca mergi pe transfer de toner, e simplu, nu trebuiesc chimicale aproape deloc. Doar ce e necesar sa pregatesti suprafata metalica.
Spor la treaba!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 13:13 
Neconectat
New member

Membru din: 23 Ian 2014, 12:54
Mesaje: 7
Localitate: Malmö, Sweden
Nu e problema, cunosc bine de tot locul. Am vorbit cu un prieten, poate la vara intru in posesia clorurii, deși am găsit si pe aici. Dacă se va potrivi si pentru tine o sa ne vedem sa discutam mai amplu despre subiect . Multumesc pentru informații si o sa ma apuc de treaba. Sper sa-mi iasă. Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 13:57 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 31 Oct 2007, 04:46
Mesaje: 220
Localitate: Laval, Quebec
Poti sa arunci, daca vrei, un ochi aici:
https://www.micromark.com/plating-and-etching.html
Multa, multa bafta.

_________________
The Beaver Ballad
http://www.youtube.com/watch?v=3w_v0k57KhE
Facebook
https://www.facebook.com/pages/Aeromode ... 5014157616


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 14:18 
Neconectat
New member

Membru din: 23 Ian 2014, 12:54
Mesaje: 7
Localitate: Malmö, Sweden
Multumesc mult Dan, aici se găsesc toate produsele. O sa fac comanda sa pot începe, măcar sa exersez putin. Trebuie sa fac avionul asta ca sa am liniște! :D . Om vedea ce o ieși la 1:32, deși ceea ce au scos alții , ca machete statice sunt destul de scumpe. Inca odată , multzam frumos!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Photoeatched -
MesajScris: 30 Ian 2014, 14:30 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 31 Oct 2007, 04:46
Mesaje: 220
Localitate: Laval, Quebec
Cu multa placere. Ai tot respectul meu pentru ceea ce intentionezi sa faci.
Multa, multa bafta.

_________________
The Beaver Ballad
http://www.youtube.com/watch?v=3w_v0k57KhE
Facebook
https://www.facebook.com/pages/Aeromode ... 5014157616


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron