Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 10:22

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 27 Ian 2014, 09:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Eraser scrie:
Marinaru scrie:
Captivele din punct de vedere legal, nu se incadreaza aici decat daca se rup cablurile de comanda si scapa de sub control incepand un zbor liber :D. Deci, nu sunt atinse in vreun fel de acest ordin, asa vad eu lucrurile...

Ia mai citeste odata!..scrie ceva de tipul de comanda?...prin radio, prin cablu, prin mitraliera, prin dansuri populare!? Motorizat, peste un kil...

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 29 Ian 2014, 14:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Astazi ar fi trebuit sa aibe loc o adunare larga la sediul Federatiei Romane de Modelism, in vederea unei discutii pentru modificarea ordinului de care discutam; momentan s-a amanat pentru saptamana viitoare (joi), din cauza viscolului.
Dupa stabilirea unui text-regulament-lege, intentia este de a indulci actualul ordin. Nu stim cati sorti de izbanda avem, dar daca stam, sigur nu obtinem nimic. Este imposibil de oprit un bulgare scapat la vale, dar putem sa ii reducem masa sau viteza!
In rest, tot felul de personaje tip pizzdone, care isi dau cu parerea aiurea, doar in vorbe si laturi...nu au facut nimic, stiu doar sa scuipe si sa manjeasca, fara a se concretiza.
De cateva zile, incerc sa citesc si sa centralizez o multitudine de idei si propuneri, de prin forumuri; tumultul si mioriticul se impletesc cu abitia si incapatanarea, mandria unora care isi varsa frustrarea si neputinta in capul unor prezumtivi vinovati.
In afara de FAI si regulamentul german oferit de Wabo, pe care incerc sa il traduc in timp util, am intocmit un draft de idei al comunitatii si voi incerca sa sustin cat mai mult cauza noastra, a tuturor.
Indiferent de concretizarea si redactarea acestor idei, sper ca acestea sa aibe impactul scontat acolo unde trebuie, altfel totul devine vanare de vant. In cel mai rau caz, vom suferi acesti doi ani, pana apare acea lege europeana si dispare legea autohtona.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 09 Feb 2014, 09:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
In urma sedintei de la FRMd, s-au conturat urmatoarele doua scenarii:

1. Se va incerca modificarea ordinului printr-o hartie emisa catre minister. Cineva s-a oferit sa incerce sa impinga aceasta hartie pana sub nasul cuiva care este in masura sa o citeasca si sa dispuna, dar sansa ca ordinul sa fie modificat este aproape nul.
Ca modificare a ordinului, s-a propus impingerea limitei de 1kg la 15 kg, redefinirea distantei de 100-150m si scoaterea specificatiei " atunci când sunt utilizate în cadrul competiţiilor, demonstraţiilor aeriene sau al altor manifestaţii oficiale organizate de Federaţia Română de Modelism;". In acest fel, daca limita de greutate este ridicata, majoritatea modelistilor vor putea zbura in continuare, fara a fi nevoie sa faca parte din vre-o structura anume.

2.Pentru cazul in care 1. nu este viabil, s-a propus emiterea unei circulare interne astfel: Modificarea statutului FRMd, in care sa se specifice ca prin zbor oficial se intelege orice zbor efectuat de membrii acestei organizatii, inclusiv zborurile de agrement, de weekend, antrenamente...in acest al doilea caz, cei care nu fac parte din FRMD au doua optiuni: sa se legitimeze la cluburile existente sau sa se constituie intr-o asociatie care sa fie tot sub egida frmd, fara a fi insa club sportiv. In acest fel, vor avea aceleasi drepturi ca restul membrilor FRMd, mai putin participarea la Campionatele Nationale. Si in acest caz, odata modificat statutul FRMd, acesta trebuie sa treaca pe la tribunal.

Personal, am mai propus si urmatoarele:
a. Introducerea Palatelor Copiilor si Cluburilor Elevilor sub umbrela legalizarii zborurilor de catre FRMd (poate alaturi de studentii de la aeronave, care s-au constutuit si ei intr-un club, ce din pacate, are caracterul legal de "Laborator de incercari aerodinamice", din lipsa de fonduri);

b. Statutarea legalitatii sportivilor legitimati in alte tari, care odata ajunsi la noi in tara sa fie egalii legitimatilor nostri si ca urmare sa poata zbura alaturi de noi, fara sa fie amendati, chiar daca nu o fac in concurs oficial.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 08:25 
Neconectat
Member

Membru din: 05 Aug 2008, 12:08
Mesaje: 87
Trebuie modificat, sau specificat in explicarea, specificarea aeromodelelor intrun fel si cu ce fel de si00000steme sint "teleradoaghdatecomandate" aeronavele alea. O data specificat care sub categoria aeromodel intre tot ce zboare si este pilotat de o radiocomanda tip hobby cu anumita specificatie, te ai delimitat automat de dronele militare, care de obicei au alte radocomenzi mult mai sofisticate.

Statutul si functionarea FRMD ului ar trebuie renovat sa modernizat in asa fel ca sa se vada in sensul asta. Daca tot luati exemplu german, uitati i va pe ce fel de activitate promoveaza DMFV si cit de deschis.

Vreau sa adaug in relatia asta ca incingera spriritelor s-a facut si din cauza taceri unuia ca si tine Radu, si altor care nu isi au exprimat in public, pe forum RHC de exemplu unde citesc cei mai multi omeni. Miscarea prin ceata si tuneric, explicand doar ca "sa lucreaza" sau "am auzit", pe cind de fapt persoanele sint direct involvate fara sint compoartamente care trebuia eradicate de 25 de ani. Ar fi fost corect sa spuneti, voi care parca sinteti "singuri" care miscati ceva, concret ca eu cu nume si cei cu nume am hotarit urmatorele, chiar daca era vorba doar "urmatorele" va fi fost o sedinta in data cu omenilor cu lista nume. Pe urma ar fi fost democratic sa mai invitati pe unul sau altul vizibil din discutiile publice, chiar daca nu va place de ei. Asa putea unul sau altul incins sa ea legatura cu o persoana, de sedinta aia secreta sa isi exprime doleantele macar.

In final prin methodele aplicate, nu doar de voi, FRmDisti, nu sa va face nici acum cea ce este necesar, o asociere sub umbrella unui entitate legale care se aiba o influenta reala. Va fi doar un petec mic pe rana mare si o dovada, pentru mine cel putin de lipsa de intelegere ce adica democratie. Ati ratat o ocazie buna sa va prezentati democrati, deschizi si modern. Se pare toata miscare, asa cum ai descris, Radu, este de a intra prin extrados unui ministru, adica legaturi, pile, relatii...greata. Scuze, dar eu unul sunt profund dezamagit de politica si comportamentelor comuno-securiste care le am intalnit in ultimile 20 ani in Romania si intalnesc se pare in continuare practicat de omeni la care inca mai am ramas si resturi de respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 08:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Specificatia definirii aeromodelului este facuta de catre regulamentul FAI, care este pomenit in ordin.
In rest, opinia ta am inteles-o.
Cat despre RHC, am renuntat acum cativa ani sa mai scriu acolo. Este un drept al meu, si daca asta se transforma in repros, nu este o problema pentru mine. Pe forumul RHC activeaza membri ai comisiei, iar la sedinta au fost prezenti, inclusiv adminul site-ului RHC. Nu ar trebui sa te adresezi lor mai intai?!
Sedinta nu a fost un secret, aici, in subiect, undeva mai sus, am si scris. Chiar s-a vorbit si pe RHC, inca inainte de a se infaptui, degeaba te prefaci ca nu ai stiut.
In alta ordine de idei, mult hulita FRMd are puteri restranse; in aceasta sedinta s-a facut apel la tot ce a stat in puterea acestei institutii, chiar si de a apara pe cei care nu sunt inscrisi in sistemul pe care il gestioneaza. Ma descumpaneste usor atitudinea asta de delimitare fata de FRMd afisata de atata timp, iar acum, cand funia se strange de par, deodata, FRMd are obligatii sa ii ajute pe cei care nu au dorit niciodata sa faca parte din acel sistem, dintr-un motiv sau altul. Parca imi vine cu un ochi sa plang si cu celalalt sa rad!! Nu pozez din pozitia unui membru al federatiei, asta se intampla azi...viitorul nu ni-l cunoastem niciunul.
Totul se transforma in nebunie, daca te sun, te plangi public ca m-am prefacut ca te sun ca sa iti transmit defapt ceva subliminal, daca nu te sun sau nu comunic, imi spui ca sunt secretos. Ar trebui sa te hotarasti, nu crezi?
Sigur, e usor sa latram prin gard, WaboMizzone! :twisted: Poarta e deschisa!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 10:30 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
Din cate am vazut, pe RHC topicul cu legea asta a supravietuit 2 zile iar apoi a fost sters si nu se mai stie pe unde a ajuns....

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 10:50 
Neconectat
Member

Membru din: 05 Aug 2008, 12:08
Mesaje: 87
Am reprosat faptul ca tu, cind imi ai sunat ai zis ca se face ceva sedinta, dar nu ai zis cind si nici ca faci parte de vreo comsiie care pe urma am vazut o. De fapt suneai ca ai citit pe RHC ca nu asi aveam eu, Wabo, acces la un Forum. Lafel John a zis "ceva". Doar nimic concret. Si asta imi lasa impresia si apelul tau a fost un pretext sa ma faci sa ma linistesc.

Daca posesor de forum RHC nu zice nimic este similar de neinteles, mai ales ca face parte tot din comisie aia.
Nici pana astazi nu s-a exprimat nimeni concret si sincer aveam sperante ca macar dupa sedinta aia de SPPm se apara ceva mai concret si peste tot unde sa aduna modelisti sa discute de cit cele enumerate de tine in topicul aceasta.

Eu chiar am propus ca FRMD ca si entitate existenta si stipulata in ordinul repesctiv ar fi in stare singur sa indrepte ceva si m-am luat pe cap criticiile aferente.

Cea ce reclam insistent este secretomania si methodele care o ai folosit si tu acum in raspunsul si ignorarea de arguemnte ci deturnarea de vorbe in gura de o multime de omeni passionati de modelisti care FRMD a catalogat nu de mult "hobbyisti" de care nu se ocupe.

Mai departe reclam incapabilitate si inflexibilitate de a depasi orgoli si bisericute intre modelisti si alte grupe si vezi, Radu, se pare ca si acum tot apare pozitia asta ca hobbyisiti nu sint treaba noastra, eu sunt cu captive si navo si ne rezolvam ale noastre asa cum vrem noi.

Asa ca astept modificarile ordinului, pregatesc 365 de formulare de cerere spatiu aerean pentru aeronave nemotoizate intrun spatiu aeream preponderent sub egida armatei care prin Notam practic nu lasa spatiu aerean necontrollat. Va las se va autoingrapoti singur cu guvernul neocomunist votat de celor 70% ignoranti si structuri si methode deinainte de 1989 invatate in comunism.

Si gata numai zic nimic, domiti mai departe in idea ca totul sa va rezolva cu influenta personala "undeva" la vreun politruc care se preface cu influenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 12:18 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Till_Eulenspiegel scrie:
Am reprosat faptul ca tu, cind imi ai sunat ai zis ca se face ceva sedinta, dar nu ai zis cind si nici ca faci parte de vreo comsiie care pe urma am vazut o. De fapt suneai ca ai citit pe RHC ca nu asi aveam eu, Wabo, acces la un Forum. Lafel John a zis "ceva". Doar nimic concret. Si asta imi lasa impresia si apelul tau a fost un pretext sa ma faci sa ma linistesc.

Nu a fost nimic secret, niciodata, cel putin aici pe acest forum sau din partea mea; sedinta era specificata, citez:

Marinaru scrie:
Astazi ar fi trebuit sa aibe loc o adunare larga la sediul Federatiei Romane de Modelism, in vederea unei discutii pentru modificarea ordinului de care discutam; momentan s-a amanat pentru saptamana viitoare (joi), din cauza viscolului

De sunat, chiar te sunasem pentru ceea ce ti-am spus. La vremea aia, inca nu se contura nimic referitor la vre-o sedinta, intrunire, aflam lucrurile la fel ca si voi, din forumuri si televiziune. Cu atat mai mult, ti-am zis ca am aflat ca va fi o emisiune pe aceasta tema, in caz ca doresti sa o urmaresti...ATAT!!!
In ceea ce priveste apartenenta mea la federatie, ea este binecunoscuta (niciodata nu am ascuns), odata ca antrenor la un club si in al doilea rand, de aprox. un an, membru in comisia tehnica de aeromodelism, mod transparent, apartenenta mea fiind pusa la vedere pe site-ul federatiei,
Link: https://frmd.ro/Aeromodele/Comisia%20federala.htm
de unde s-a luat copy-paste si s-a pus pe RHC, deci daca altii au vazut, nu am nici o vina ca tu nu stiai sau nu vazusei. Nu am obiceiul sa ma bat cu pumnii in piept pentru functii, cu atat mai mult cu cat acestea sunt predefinite si ca urmare azi pot fi in comisie iar de maine, nu...!
Till_Eulenspiegel scrie:
Mai departe reclam incapabilitate si inflexibilitate de a depasi orgoli si bisericute intre modelisti si alte grupe si vezi, Radu, se pare ca si acum tot apare pozitia asta ca hobbyisiti nu sint treaba noastra, eu sunt cu captive si navo si ne rezolvam ale noastre asa cum vrem noi.

Esti in eroare din nou: nu ma ocup de navo, forumul este axat in special pe captive si zbor liber, dar exista si sectiune RC. Ca urmare, afirmatia mea referitoare la captive si zborul liber se adresa cititorilor forumului. Pentru restul, cum ziceam, exista forumuri alternative, ca si RHC, unde s-a discutat ordinul si s-au luat hotarari, dupa cum am vazut: pagini de FaceBook, petitii, donari de bani, samd...deci nu inteleg supararea ta, in continuare.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 12:41 
Neconectat
Member

Membru din: 05 Aug 2008, 12:08
Mesaje: 87
Si tu nu intelegi ca nu sunt suparat pe tine ci pe procedeurile care eu nu suport sau inteleg cum merg ele asa de greoaie si doar prin semisecret inainteaza ceva in public. Nu pot sa fiu suparat nici pe FRMD sau cine o mai fi pe acollo, inca, ca nu am aflat nici acum ce fac ei (cine?) acollo in privinta ordinul aceasta. Sedinta OK, am citit si resumarea ta, iar unde se poate citi protocolul sedintei ca sa aflam ceva mai mult de cit cele doua rinduri?
De laudat este faptul ca ai scris macar ceva in public. Poate sti si unde au scris si restul cea celebra sedinta FRMD, sau macar cine a mai fost si s-a exprimat? Se mai gindesc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Feb 2014, 13:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Screamer scrie:
Din cate am vazut, pe RHC topicul cu legea asta a supravietuit 2 zile iar apoi a fost sters si nu se mai stie pe unde a ajuns....

odata aici:
https://www.rhcforum.ro/topic/57039-noua ... omodelism/
si mai e si astalalt:
https://www.rhcforum.ro/topic/56927-aero ... ntry710506

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 13 Feb 2014, 17:02 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2009, 22:42
Mesaje: 104
Ca sa fie lumea mai linistita:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-16 ... -video.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 08 Mar 2014, 19:13 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Astazi, la marea adunare FRMd, am aflat ca ordinul a fost retras in urma sesizarii Federatiei. Urmeaza modificarea ordinului, de finalizat nu s-a finalizat.
Atentie (pentru cititorii gen Pizzdone), modificarea nu o face Federatia..sigur, s-a promis FRMd ca va exista o consultare, inainte de emitere...cum politicul este slinos si alunecos, nu cred ca cineva va fi consultat, dar, de bine-de rau, modelistii au apucat sa spuna ce ii doare si cum ar trebui modificat ordinul. Sa vedem daca autoritatile vor tine minte rugamintea noastra.

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 12 Mar 2014, 08:28 
Neconectat
Member

Membru din: 05 Aug 2008, 12:08
Mesaje: 87
Cum se poate citi pe RHC aeromodelisti au fost auzit si sint inclus in comisia de editare unui text pentru un ordin nou care va delimita hobby de aeromodelism de UAV . Si asta doar din cauza ca s-a facut scandal si foc sub fundul fcuntionarilor care nu s-au miscat. destul. Acum in 14 martie aveti pozibilitate de a arata activitate, sa veniti cu propuneri concrete si sa fiti membri unui consiliu de dircetori Asociatiei noua care se va constititui si care este deja agreat de minister fiind partener pentru editare o ordinului nou care complecteaza si modifica ordinul din januarie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 11 Dec 2014, 15:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Se interzice conform ordin8!!!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noi reglementari pentru aeromodelisti
MesajScris: 15 Dec 2015, 10:43 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 21:25
Mesaje: 564
Localitate: Bucuresti
In SUA a inceput distractia. Trebuie inregistrate toate aeromodelele si dronele sub 250grame inclusiv aeromodelele captive :lol:




La noi s-a mai auzit ceva de ordinele alea . Mai e ceva in vigoare sau doar ordinul 8 pe care oricum nu il respecta nimeni pentru ca nu exista un organ abilitat care sa aplice sanctiuni.

_________________
You win this time, gravity!

Radio: Futaba T8-FG
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Shtrumf - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron