Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 29 Mar 2024, 12:10

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mai 2009, 09:56 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Pe 31 mai, la Gheraiesti, langa Bacau.
Intereseaza pe cineva?

E fara FRMd, e noi intre noi, daca vom fi "noi".

Programul e acelasi ca anul trecut, il gasiti pe rhc. https://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?showtopic=22607
Sper sa nu ma blocheze h'administratoru' ca dau link de pe alt forum.
Pe de alta parte nici nu pot sa copiez continutul textului de acolo, ca e al lor.......

Organizator este dl. Stefan Popa, de la clubul Aerostar.

Detalii, daca se arata cineva interesat....

Traiasca Sportivii Studentesti de la SS!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Mai 2009, 17:40 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Hai, ma, nu vine nimeni?
Din pacate nu pot pleca decat sambata seara la 9 si cu trenul....

Haide ba la Gheraiesti,
Modelu' sa ti-l troznesti!
Hai cu toti la pista mare,
Sa-i infigem zburatoare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mai 2009, 08:47 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2007, 19:56
Mesaje: 1975
Localitate: Bucuresti
Saracie mare, Victor....da nu dezarma...intotdeauna, prima editie a unei intalniri e mai saracuta in prezente....pe urma prinde aripi, odata cu timpul! Succes si distractie placuta, sper sa aveti vreme frumoasa!

_________________
Magelan, cu rabdare si ciocan!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2009, 19:05 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Hai sa traiti!

Ieri, la Gheraiesti, a fost mai multa lume decat ma asteptam.

Pe scurt, au fost baieti talentati, dar care nu au exersat niciodata programul acrobatic cu pricina, ci doar figuri separate.
Au mai fost unii care n-au zburat decat rachetoplane sau trainere si acum, la acrobatie, au zburat excelent, dar nu pe program.

Dragos din Iasi, Andrei Albu de la Suceava, inca un tip de la Suceava, inca unul din Iasi, pustani si nu chiar, din Bacau.
Cel mai important lucru este sa se motiveze fiecare si asta numai la si prin batalie se face.
S-ar putea sa ne mai intalnim odata pe la inceputul lui august, la Iasi, unde n-am fost niciodata.

La final a fost o masa cu gratare, muraturi, etc., multumita dl-ui Romeo Chelba de la Aerostar, sprijinul din umbra al clubului.
Multumiri d-lui Stefan Popa tot de la Aerostar, pentru initiativa avuta si efortul de a strange oamenii.
Multumiri d-lui Viorel Pena(parca), fost Aerostarist, pentru ajutor - a fost soferul de baza al evenimentului - a scos din namol multe masini nu remorcandu-le cu Aro-ul incredintat de firma, ci substituindu-se soferilor. Dl. Viorel are cam peste 2 milioane de Km la bord.....

Cluburile prezente au fost: CSTA Suceava (Botusan), clubul de la Aeroclubul Iasi (Ciuraru), CSM Bacau(Zaharioaie), CSU-Galati(a fost Daniel Fratean) si evident, CS Aerostar Bacau(Stefan Popa).

Personal am zburat si modele noi, de la depronul dlui Fratean pana la Nemesis-ul dlui Popa, fara probleme.
La sfarsit insa, am incercat sa zbor si acrobatul cu motor 4T al dlui Fratean, dar am facut-o lata. A fost singura prabusire a intalnirii, desi premize au fost cateva, totusi. Ideea e ca am decolat cu eleroanele inversate, dupa ce impreuna cu proprietarul am invatat (cat am putut) din meniul statiei Futaba, pe camp, incercand sa facem motorul sa mearga la relanti. Trebuie sa-i fac o aripa. Ciudat e ca verificasem comenzile pentru sens, dar tot trecand cu stangacie prin meniul emitatorului, e posibil ca cineva sa fi inversat comanda..... E a patra oara cand decolez cu comenzi inversate (sau model gresit selectat din memoria emitatorului) si prima data cu un model serios. In celelalte ocazii a fost cu deproane. Nu prea inteleg de ce, cu comenzi inversate, fac mereu tonouri imediat dupa decolare.

Poze puteti vedea aici: https://picasaweb.google.com/elvis.aerom ... 1_05_2009#
Multumiri lui Elvis Safta din Iasi pentru fotografii.
Mai am unele centrate mai mult pe mine.....

La final s-a facut si o ierarhizare - cupe si diplome (era pacat sa nu fie oferite, odata ce s-au pregatit). N-as fi vrut sa fiu inclus, dar s-a facut.
Pana la urma asta totusi, poate motiva (pe ceilalti :) ).

Vinovatul principal de arbitraj a fost dl. Viorel, altul am fost si eu, in lipsa altora....
A face programul, asa cum pot si a si comenta mai ales greselile, pentru ceilalti care s-au nimerit aproape a fost iarasi benefic.

Speram sa putem continua si transforma totul intr-un concurs, eventual inclus in oferta si cu asistenta FRMd, ca o etapa de F3A (nimeni nu cred ca poate pretinde ceva la acest capitol, d.p.d.v. international, cand exista o singura competitie pe an si se cheama si finala).

Pista putea fi mai mare (zona de iarba tunsa). Am avut probleme si cu decolatul si cu aterizatul.
E bine ca a fost ceva public si pustani care, venint cu parintii, acuma sunt pusi pe rele. Vor ceva de genul Grand Slam, si sa nu auda de deproane, Arcus, etc. Oare ce faceau copiii astia daca vedeau modelul ala monstru al lui Lucian de la Alba? :)


Hai sa va traiti din nou!


Ultima oară modificat de mvpricop pe 01 Iun 2009, 19:29, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2009, 23:05 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 23 Sep 2008, 10:06
Mesaje: 396
Localitate: Bucuresti
super .....
foarte frumos , bravo victore, si multumim pentru poze,
vad ca am avut si reprezentant de la cub.

_________________
oua umplute


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2009, 14:15 
Neconectat
Member

Membru din: 18 Feb 2008, 14:00
Mesaje: 117
Da, domnu' Sava licenta penitenta, ati avut reprezentanti!
Si i-am rupt aripile, batiul si un pic din carenajul motorului.

Cand ma intorc din expeditie, cu gripa porcina ii fac aripa, i-o trimit, tu te duci acasa si aduci gripa la bucale.

Heil!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron